Skip to main content
فهرست مقالات

اثر سرمایه گذاری دولت در بخش ورزش بر رشد اقتصادی در ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (34 صفحه - از 177 تا 210)

کلیدواژه ها :

سرمایه گذاری ،اقتصاد ورزش ،ARDL و رشد اقتصادی

کلید واژه های ماشینی : ورزش، اقتصادی، سرمایه، دولت، سرمایه‌گذاری دولت در بخش ورزش، بخش ورزش بر رشد اقتصادی، اثر سرمایه‌گذاری دولت در بخش، صنعت، رشد اقتصادی، توسعه

ورزش و تفریحات سالم به­عنوان یک صنعت پیش رو، به طور مستقیم و غیرمستقیم در توسعه نقش دارند. ورزش باعث افزایش سطح سلامت و تندرستی جامعه، کاهش هزینه­­های بهداشتی و درمانی، افزایش چشمگیر اشتغال و با ورود سرمایه­های پولی و مالی باعث افزایش رشد اقتصادی در کشور می­گردد. در حال حاضر، ورزش و تفریحات سالم در کشورهای توسعه یافته به عنوان یک صنعت مهم و عامل اثرگذار در رشد اقتصادی این کشورهاست. کشورهای دنیا با ایجاد زیرساخت­های لازم برای برگزاری رویدادهای جهانی و قاره­ای‌، زمینه را برای ایجاد رشد اقتصادی خود هموار کرده­اند. با توجه به اینکه در اقتصاد ایران دولت نقش اساسی دارد، در ورزش نیز حضور پررنگی دارد. در این مقاله، اثر سرمایه­گذاری دولتی در بخش ورزش بر رشد اقتصادی برای دوره زمانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران (89-1358) مورد ارزیابی قرار گرفته ­است. بدین منظور از الگوی خود توضیح با وقفه های گسترده (ARDL) استفاده شده است. نتایج حاصل از تخمین حاکی از این است که سرمایه­گذاری دولت در ورزش اثر معنی­داری بر رشد اقتصادی ندارد. در واقع ضریب متغیر ورزش در مدل 0.023 می­باشد که در سطح 5 درصد معنی­دار نیست. با توجه به این موضوع، توصیه می­شود که دولت در زیر ساخت­ها و آموزش­های مربوط به ورزش سرمایه­گذاری کرده و زمینه را برای ایجاد ورزش­های عمومی و حرفه­ای با بهر­ه­وری بالا فراهم آورد.

خلاصه ماشینی:

"بحث این مقاله بر عوامل موفقیت ورزشی مانند سیاست ، استراتژی، مشارکت کنندگان در ورزش، مکان و فضا، توسعه اجتماعی یا جامعه ، ارزیابی، نظارت و ثبات متمرکز شده، بر نقش باشگاههای ورزشی سنتی و دولت - های محلی و سرمایه گذاری دولت ها در این حوزهها برای ایجاد توسعه اجتماعی و شرایط خوب بر جامعه بر پایه فعالیت های ورزشی تأکید، و همچنین بحثهایی در مورد توسعه اجتماعی، توسعه ورزشی جامعه و سیاستگذاری در ورزش آورده شده است . و همچنین با توجه به دادههای جمع آوری شده در خصوص سرمایه گذاری دولت در ورزش همگانی و حرفه ای، از سال ١٣٥٨ تا ١٣٦٨ به علت انقلاب و جنگ تحمیلی بحث ورزش در اولویت اقتصاد کشور قرار نداشت و بررسیهای انجام شده در بودجه کشور و اطلاعات مربوط به سرمایه گذاری در این بخش بیانگر این است که رقم قابل ملاحظه ای هزینه نشده و بعد از جنگ نیز به علت سازندگی در کشور و نیاز مبرم به ساخت و ساز در حوزههای دیگر، حوزه ورزش مورد توجه قرار نگرفته و سرمایه گذاری در ورزش در دهه ١٣٨٠ بیشتر مورد توجه بوده ولی به علت اینکه قسمت عمده بخش ورزش دولتی میباشد و هنوز زیرساخت های لازم در این زمینه ایجاد نشده، لذا تأثیر چندانی بر رشد اقتصادی نداشته است ."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.