Skip to main content
فهرست مقالات

شبیه سازی تابع مصرف و پیش‌بینی میزان مصرف ایران تا افق 1404 با استفاده از الگوریتم ژنتیک و الگوریتم بهینه سازی انبوه ذرات (PSO)

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (22 صفحه - از 27 تا 48)

کلیدواژه ها :

شبیه سازی ،درآمد دائمی ،الگوریتم ژنتیک ،مدل مصرف ،الگوریتم بهینه سازی انبوه ذرات ،درآمد نسبی

کلید واژه های ماشینی : مصرف، الگوریتم، شبیه‌سازی تابع مصرف و پیش‌بینی، الگوریتم بهینه‌سازی انبوه ذرات، شبیه‌سازی تابع مصرف خصوصی ایران، اقتصاد، الگوریتم ژنتیک و الگوریتم، استفاده از الگوریتم ژنتیک، ایران، پیش‌بینی میزان مصرف ایران

مصرف یا مخارج مصرفی، یکی از عناصر کلیدی تحلیل­های کلان اقتصادی است که بخش مهمی از تقاضای کل در اقتصاد ایران را به خود اختصاص می­دهد. لذا تلاش در جهت پیش­بینی روند آتی این متغیر از اهمیت ویژه­ای برای سیاستگذاران برخوردار است. در این مقاله با تکیه بر مبانی نظری مربوط به تابع مصرف، به تصریح مدل مصرف مناسب برای اقتصاد ایران با هدف دستیابی به پیش­بینی مطلوب پرداخته می­شود. لذا با هدف پیش بینی روند آتی مصرف بخش خصوصی در اقتصاد ایران تا سال 1404، با استفاده از مبانی نظری در زمینه توابع مصرف و به کارگیری آنها با دو ابزار الگوریتم ژنتیک و الگوریتم بهینه سازی انبوه ذرات، به شبیه سازی تابع مصرف خصوصی ایران طی سالهای 1388-1352 با تکیه بر نظریه مصرف فریدمن و نظریه مصرف دوزنبری پرداخته و سپس با استفاده از معیارهای انتخاب مدل رقیب، الگوریتم و مدل برتر انتخاب و اقدام به پیش بینی میزان مصرف تا سال 1404 شده است. کارآیی و دقت بیشتر الگوریتم (PSO) و سازگاری رفتار مصرفی در ایران با فروض مصرف دوزنبری و فرم نمایی تابع مصرف شبیه­سازی شده و نیز پیش­بینی افزایش میل متوسط به مصرف تا سال 1404 و در نتیجه، کاهش میل متوسط به پس انداز در این دوره از نتایج این مقاله اند.

خلاصه ماشینی:

"لذا با هدف پیش بینی روند آتی مصرف بخش خصوصی در اقتصاد ایران تا سال ١٤٠٤، با استفاده از مبانی نظری در زمینه توابع مصرف و به کارگیری آنها با دو ابزار الگوریتم ژنتیک و الگوریتم بهینه سازی انبوه ذرات، به شبیه سازی تابع مصرف خصوصی ایران طی سالهای ١٣٨٨-١٣٥٢ با تکیه بر نظریه مصرف فریدمن و نظریه مصرف دوزنبری پرداخته و سپس با استفاده از معیارهای انتخاب مدل رقیب ، الگوریتم و مدل برتر انتخاب و اقدام به پیش بینی میزان مصرف تا سال ١٤٠٤ شده است . لذا این پژوهش با هدف پیش بینی روند آتی مصرف بخش خصوصی در اقتصاد ایران تا سال ١٤٠٤، با استفاده از مبانی نظری در زمینه توابع مصرف و به کارگیری آنها با الگوریتم ژنتیک و الگوریتم PSO به شبیه سازی تابع مصرف خصوصی ایران طی سالهای ١٣٨٨-١٣٥٢ با تکیه بر نظریه مصرف فریدمن و نظریه مصرف دوزنبری پرداخته و سه فرم خطی و درجه دوم و نمایی را برای هرکدام از این نظریات شبیه سازی میکند. شبیه سازی تابع مصرف در این بخش ، ابتدا به معرفی متغیرهای دو مدل مصرف دوزنبری و فریدمن و بیان شکلهای تبعی مختلف به کار گرفته شده، پرداخته و سپس با بیان نتایج تخمین حاصل از کاربرد دو الگوریتم و استفاده از معیارهای ارزیابی مدلهای رقیب ، مدل بهینه برای پیش بینی به کارگرفته میشود. نتیجه این شبیه سازی نشان داد که اولا، الگوریتم PSO با دقت بیشتری توابع مصرف را شبیه سازی میکند و همچنین از بین فرمهای مختلف تبعی شکل نمایی تابع مصرف با کارآیی بیشتری قادر به پیش بینی مقادیر مصرف خواهد بود و از بین اشکال نظری به کار گرفته شده، نظریه درآمد نسبی دوزنبری، رفتار مصرفی در اقتصاد ایران را با دقت بیشتری توضیح می دهد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.