Skip to main content
فهرست مقالات

داستان موسی (ع) و هارون (ع) (درسهایی در زمینه رهبری)

مترجم:

(14 صفحه - از 125 تا 138)

کلید واژه های ماشینی : هارون، داستان، داستانها داستان موسی و هارون، موسی ( ع )، داستان موسی ( ع )، موسی و هارون، قرآن، هارون ( ع )، خدا، خداوند

قرآن کریم بسیاری از مطالب مورد نیاز بشر را به صورت داستان مطرح کرده که ازجمله این داستانها داستان موسی و هارون است. این داستان حاوی مطالبی است در ارتباط با رهبری. از جمله این مطالب می‌توان به نحوه اثربخش کردن تبلیغات تأکید کرد. گروهی به تفویض اختیار و مسئولیت و تفاوت این دو اشاره کرده‌اند. این مطالب به تفصیل در مقاله داستان موسی و هارون آمده است.

خلاصه ماشینی:

"پس شرح صدرم عطا فرما که از جفا و آزار مردم تنگدل نشوم* و کار مرا آسان گردان و سختیهایی که در انجام‌دادن این وظیفه بر من پیش می‌آید برطرف ساز* و عقده را از زبانم بگشا* تا مردم سخنم را نیکو فهم کرده و خوش بپذیرند* و نیز از اهل بیت من یکی را وزیر و معاون من فرما* برادرم هارون را وزیر من گردان* و به او پشت من محکم کن* و او را در امر رسالت با من شریک ساز* تا دائم به سپاس تو پردازیم* و تو را بسیار یاد کنیم* که همانا بس تویی بصیر و مهربان به احوال ما (و ما به جز تو کسی را نداریم)* پروردگار فرمود ای موسی آنچه از ما خواستی همه به تو عطا گردید* (طه36ـ24). گروه موسی(ع) و هارون(ع) برای ما به عنوان یک واحد بیان شده و توسط خداوند این چنین نشان داده، و به وسیله دیگران نیز این‌گونه تشخیص داده می‌شود. » 4ـ عناصر تفویض 4/1ـ وظیفه وقتی خداوند از موسی (ع) خواست تا قومش را برای چهل روز ترک کند، آنها را تحت سرپرستی هارون(ع) قرار داد؛ به عبارت دیگر، او رهبری جامعه و مدیریت امور را به همکارش واگذار کرد. » 4/3ـ اختیار خداوند تبارک و تعالی اصل دیگر واگذاری را در این داستان به ما می‌آموزاند؛ به بیان دیگر می‌آموزیم که فردی که وظیفه‌ای به او محول می‌شود باید اختیار و منابع کافی برای انجام دادن آن وظیفه نیز در اختیار او قرار گیرد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.