Skip to main content
فهرست مقالات

امام خمینی (ره) نمونه ای عالی از شخصیت های خودشکوفا

نویسنده:

(14 صفحه - از 69 تا 82)

کلید واژه های ماشینی : امام، مزلو، شخصیت، ویژگیهای افراد خودشکوفا، خودشکوفا، امام‌خمینی ( ره )، ویژگیها، ابراهام مزلو، مجموعه ویژگیهای افراد خودشکوفا، روانشناسان

ابراهام مزلو (1970)، نظریه‌پرداز مشهور شخصیت، در مطالعه‌ای مشهور درباره ده‌ها چهره تاریخی، خلاق، هوشمند، مصلح و سیاسی جهان (نظیر اسپینوزا، جفرسون، لینکلن، شوایتزر، انشتین، بوبر و ...)، مهمترین ویژگیهای افراد خودشکوفا را شناسایی کرده است. نگارنده در این نوشتار با کاوش در ویژگیها، موضعگیریها، الگوهای رفتاری و اندیشه‌های امام خمینی (ره) به روشنی به این نتیجه دست یافته که امام نمونه‌ای آشکار از رهبران خودشکوفا است. چه، او واجد اغلب مشخصاتی است که مزلو برای افراد خودشکوفا و ناجی جهان برشمرده است. از بین مجموعه ویژگیهای افراد خودشکوفا، نمود ویژگیهای زیر در امام بسیار برجسته بود:

خلاصه ماشینی:

"مفهوم "صفت" به ثبات واکنش فرد در موقعیتهای مختلف اطلاق می‌شود و کمابیش شبیه مفهومی است که مردم عادی برای توصیف دیگران مورد استفاده قرار می‌دهند. کنکاش و مداقه در زندگی امام خمینی (ره) بویژه دوران مبارزات و رهبری ایشان، نشان داد که امام از برخی ویژگیهای ممتاز برخوردار بوده است که کمابیش در سایر افراد خودشکوفا نیز می‌توان آن ویژگیها را مشاهده کرد. آنان چون تحت کشش انگیزش رشد قرار دارند و نه انگیزش کمبود، برای ایجاد رضایت و خرسندی درونی بر دیگران و دنیای اطراف متکی نیستند؛ به تعبیر دیگر، آنان وابسته به دنیای اطراف خود نیستند و این عدم‌وابستگی در مفهوم وسیع کلمه، موجب استواری نسبی در برابر فشارها، ضربه‌ها، محرومیتها و ناکامیها می‌شود. فرجام کلام به طور خلاصه، امام شخصیتی خودشکوفا به همین سبب واجد تمام ویژگیهای زیر بود : ـ ادراک صحیح واقعیات ـ پذیرش خود، دیگران و طبیعت ـ خودانگیختگی و خلوص و صمیمیت ـ توجه به مسائل بیرون از خویش ـ نیاز به استقلال و خلوت عارفانه ـ کنش مستقلانه ـ تازگی و استمرار تجربه‌های زندگی ـ تجربه‌های بیکران عارفانه ـ تکامل روزافزون ـ روابط اجتماعی عمیق ـ منش مردم‌گرایانه ـ حس طنز فلسفی و مهربانانه و امام (ره) بر اثر : ـ هوش سرشار ـ خلاقیت و نوآوری بسیار ـ مجاهدت و ریاضت فراوان ـ سعی و تلاش روزافزون ـ پشتکار و جدیت و حوصله ـ فراگیری مستمر ـ تفکر و اندیشه بی‌وقفه ـ عشق به همنوع ـ هدف‌جویی و معنایابی به همه این ویژگیها دست یافته، و تا پایان عمر از آنها برخوردار بود. Motivation and Personality, Newyork: Prentice-Hall."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.