Skip to main content
فهرست مقالات

درآمدی بر روش بررسی تحقیقات انجام شده در حوزه رهبری امام خمینی (ره)

نویسنده:

(12 صفحه - از 105 تا 116)

کلید واژه های ماشینی : رهبری امام‌خمینی ( ره ) ، حوزه رهبری امام‌خمینی ، رهبری امام ( ره ) ، تحقیقات ، سیره نظری و عملی ، رهبری امام ، روش ، روش ، تحقیقات انجام‌شده در حوزه رهبری ، آثار

در این مقاله ابتدا پس از بررسی اهمیت رهبری نظری و عملی و دشواریها و پیچیدگیهای تحقیق در این زمینه به معرفی یک الگوی تحقیق در آثار مکتوب درباره حضرت‌امام‌قدس‌سره پرداخته می‌شود. این الگو برای پاسخ به پنج پرسش اساسی تحقیقات است. پاسخ این پرسشها را می‌توان در دو نوع بررسی به دست آورد: نخست بررسی سطحی و کمی آثار درباره امام (ره) و آنگاه بررسی توصیفی و تحلیلی آنها. در بعد اول، آثار به دو دسته تقسیم‌بندی، تجزیه و تحلیل می‌شود. در بعد و مرحله دوم آثار با تکیه بر واحدهای تحلیل با دوالگوی روش شناختی و تحلیلی مورد کاوش قرار می‌گیرد. در پایان مقاله، نتایج بیانگر این است که تحقیقات درباره سیره نظری و عملی امام (ره) با تکیه بر این روش می‌تواند راه آینده تحقیقات ما را با روشن کردن چراغ گذشته فروزان نگه دارد.

خلاصه ماشینی:

"در این راستا پرسشهای اساسی زیر مطرح است: 1ـ محتوی و شکل تحقیقات معاصر درباره تحقیق در رهبری امام (ره) چیست؟ 2ـ پرسشهای عمده تحقیقی، چشم‌اندازهای نظری، مدلهای علی و رویکردهای روش‌شناختی به کارگیری شده چیست؟ 3ـ چگونه در طول زمان این گزینه‌ها تغییر یافته است؟ 4ـ چه چیزی را می‌توان از تحلیل این آثار آموخت؟ 5ـ این تحلیل چه رهنمود و جهتی را درباره تحقیقات آینده رهبری امام (ره) ارائه خواهد کرد؟ همان‌طور که در تحقیقات مشابهی در ادبیات رهبری این رویکرد مورد استفاده قرار گرفته است، برای تحقق اهداف موردنظر باید به مطالعه و بررسی تجربی بیشتر آثاری پرداخت که در زمینه تحقیق در رهبری نگاشته شده است و چگونگی کار و مدل تحقیقی را توصیف کرد و یافته‌های آن را مورد بحث قرار داد. 2ـ برای اینکه آثاری که پس از این حوزه زمانی منتشر می‌شود، هم پوشش داده شود بایداز روش دیگری بهره گرفت که روش سطح‌بندی حوزه ایفای نقش (leveling playing hield) در مورد آن دسته از آثاری است که در زمانهای مختلف منتشر شده است تا آن‌دسته از آثاری‌که امکان‌بهره‌برداری از آنها در ادبیات سیره نظری و عملی امام (ره) وجود نداشته است، امکان یابد جداگانه مورد بررسی قرار گیرد؛ به بیان دیگر، این دسته‌بندی امکان می‌دهد تا میان آثاری که در پانزده سال نخست پیروزی انقلاب اسلامی و به طور خاص دهه اول نگاشته شده، با آثاری که پس از آن منتشر شده است، تمایز قائل شویم."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.