Skip to main content
فهرست مقالات

رابطه جو سازمانی و سلامت روان کارشناسان وزارت ورزش و جوانان

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (14 صفحه - از 203 تا 216)

کلیدواژه ها :

جو سازمانی ،کارشناسان ،سلامت روان ،وزارت ورزش و جوانان کشور

کلید واژه های ماشینی : سلامت روان کارشناسان وزارت ورزش ، سلامت روان ، کارشناسان وزارت ورزش و جوانان ، جوسازمانی ، وزارت ورزش و جوانان کشور ، سازمان ، جو سازمانی و سلامت روان ، سلامت روان کارکنان ، وضعیت سلامت­روان کارشناسان وزارت ورزش ، جوسازمانی و سلامت روان

هدف از این پژوهش، بررسی رابطۀ جوسازمانی و سلامت­روان کارشناسان شاغل در وزارت ورزش و جوانان کشور بود. جامعۀ آماری پژوهش را کلیۀ کارشناسان زن و مرد وزارت ورزش و جوانان کشور (معادل 298 نفر) تشکیل دادندکه تعداد 169 نفر از آن‌ها انتخاب شد. نتایج نشان داد که بین جوسازمانی و سلامت­روان کارشناسان سازمان ورزش و جوانان کشور رابطۀ منفی و معناداری وجود دارد. همچنین میان ابعاد جو سازمانی و سلامت­روان، رابطۀ چندگانه‌ای مشاهده­شد و این یافته حاصل­شد که رضایت از پاداش، وضوح و توافق بر روی هدف، به‌ترتیب قوی‌ترین پیش‌بینی‌کننده‌های وضعیت سلامت­روان کارشناسان وزارت ورزش و جوانان کشور می‌باشند. به‌طور‌کلی، می‌‌توان گفت فراهم‌نمودن جو سازمانی مناسب، به‌ویژه از طریق کسب رضایت از پاداش، توافق و وضوح اهداف سازمانی، تاحدودی تضمین‌کنندۀ سلامت­روان کارشناسان شاغل در وزارت ورزش و جوانان می‌باشد.

خلاصه ماشینی:

"029 همان گونه که در جدول ٦ مشاهده میشود، نتایج آزمون رگرسیون چندمتغیره نشان داد که از میان ٥ خرده مقیاس جوسازمانی، تنها رضایت از پاداش و وضوح و توافق هدفبا متغیر ملاک رابطۀ خطی دارند و واجد شرایط پیش بینی وضعیت سلامت روان کارشناسان وزارت ورزش و جوانان هستند. همچنین ، نتایج آزمون تحلیل واریانس چند متغیره نشان داد بین دیدگاه کارشناسان زن و مرد وزارت ورزش و جوانان درمورد سلامت روان و ابعاد آن با توجه به سطح معناداری به دست آمده ، تفاوت معناداری وجودندارد (ویکس لامبدا= ٠. 1. Arentez نتایج آزمون رگرسیون چندمتغیره نشان داد که از میان پنج خرده مقیاس جوسازمانی، تنها رضایت از پاداش و وضوح و توافق هدف معنادار میباشد که با متغیر ملاک رابطۀ خطی دارند و واجد شرایط پیش بینی وضعیت سلامت روان کارشناسان هستند. از این رو به مسئولان و دست اندرکاران وزارت ورزش و جوانان کشور توصیه میشود با توجه بیشتر به ابعاد جو سازمانی، به ویژه رضایت از پاداش و وضوح اهداف سازمان ، درصورت امکان با استفاده از ایجاد سیستم پادش دهی مناسب تر و برگزاری کلاس های دوره ای به منظور تشریح واضح تر اهداف سازمانی و چگونگی بهبود ارتباطات سازنده تر در بطن وزارت ورزش و جوانان کشور، به فراهم نمودن شرایط مناسب برای ایجاد جوسازمانی مطلوب که از عوامل تأثیرگذار بر سلامت - روان میباشد، بیش از پیش کمک نمایند. Study the relationship between mental health and effectiveness at the physical education and sports science Faculty of public universities in Tehran."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.