Skip to main content
فهرست مقالات

امام، روحانیت، روشن فکری

مصاحبه شونده:

(9 صفحه - از 43 تا 51)

کلید واژه های ماشینی : روحانیت، انقلاب، خمینی رحمهم‌الله، روشن‌فکران، شاه، مهندس بازرگان، سیاسی، زنان، توده از طرف روحانیت، ایران

آقای یزدی در گفت‌وگوی خود با روزنامه شرق، به تعیین فرآیند انقلاب پرداخته‌اند و یادآور شده‌اند که، انقلاب دارای دو رکن مهندسی که با روشن‌فکران دینی بوده و بسیج کنندگان توده که روحانیت ایفاگر نقش آن بوده‌اند، داشته است و کنار گذاشته شدن روشن‌فکران در مسیر انقلاب، به جهت، این‌که توده از طرف روحانیت بسیج شده بودند را، یک امر اجتناب‌ناپذیر اعلام می‌دارند.

خلاصه ماشینی:

"چکیده: آقای یزدی در گفت‌وگوی خود با روزنامه شرق، به تعیین فرآیند انقلاب پرداخته‌اند و یادآور شده‌اند که، انقلاب دارای دو رکن مهندسی که با روشن‌فکران دینی بوده و بسیج کنندگان توده که روحانیت ایفاگر نقش آن بوده‌اند، داشته است و کنار گذاشته شدن روشن‌فکران در مسیر انقلاب، به جهت، این‌که توده از طرف روحانیت بسیج شده بودند را، یک امر اجتناب‌ناپذیر اعلام می‌دارند. آنها به شاه گفتند با توجه به این‌که حکومت نظامی بعد از کودتای 28 مرداد، حزب توده را متلاشی کرده و فرماندهان نظامی اعضای سازمان افسری را گرفتند یا اعدام کردند، دیگر هیچ نیروی مخالف بالفعلی در برابر دولت وجود ندارد و ارتش کاملا آموزش دیده و مجهز شده است. از طرف دیگر، اگر نهضت آزادی ایران می‌گفت زنان ایران همه حق دارند در انتخابات شرکت کنند و حق رأی دارند تکفیر می‌شد، اما وقتی آقای خمینی رحمهم‌الله خطاب به زنان حقوق آنها را تأیید کرد هیچ مرجعی جرأت نکرد با او برخورد کند. اما آن پیشنهاد شورای سلطنت که از قم فرستاده شده بود این بود که، چون شورای نیابت سلطنت، جانشین شاه است و همه اختیارات شاه را دارد، بنابراین آقای خمینی رحمهم‌الله هر کس را می‌خواهد نخست وزیر شود معرفی کند، شورای سلطنت، بختیار را عزل می‌کند. وقتی رهبر انقلاب می‌بیند این روشن‌فکران خودشان با هم این دعواها را دارند، می‌گویند بازرگان لیبرال است، آمریکایی است، از طرف دیگر روحانیون می‌گویند، چون آقای خمینی رحمهم‌الله انقلاب را رهبری کرده، ما باید قدرت را در دست بگیریم و امام خمینی رحمهم‌الله هم می‌خواهد انقلاب را حفظ کند، چه باید بکند؟ در انتخابات مجلس اول، معروف‌ترین کاندید حزب توده، 45 هزار تا رأی آورد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.