Skip to main content
فهرست مقالات

نگاه ویژه: اسلام و حقوق بشر

مصاحبه شونده:

(5 صفحه - از 7 تا 11)

کلید واژه های ماشینی : اسلام، حقوق بشر، اسلام و حقوق بشر، عقل، مذهب، حقوق بشر در کشورهای اسلامی، انسان، غرب، طراحان حقوق بشر اهل مذهب، وفاق حقوق بشر با اسلام

این گفت‌وگو بخشی از کتاب پژوهشگر آمریکایی خانم جوئیس دویس درباره اسلام و حقوق بشر است. اگر انسانی از عقل و دیگری از شرع شروع کند به یک جا می‌رسند، وفاق حقوق بشر با اسلام، ریشه اومانیسم در اسلام و عرفان اسلامی، اگر عرفان اسلامی رشد می‌کرد از اومانیسم سر برمی‌آورد، طراحان حقوق بشر اهل مذهب بودند، عامل ترویج حقوق بشر در کشورهای اسلامی مشخص شدن تکلیف ما با مدرنیته است.

خلاصه ماشینی:

"بعضی‌ها اعتقاد دارند که اسلام و حقوق بشر با هم هیچ نزاعی ندارند و می‌شود این دو را با هم سازش داد و می‌گویند بشری اگر از پایگاه عقل حرکت کند و بشر دیگری از پایگاه وحی حرکت کند، اینها سرانجام به یک نقطه می‌رسند. عده دیگری بیشتر با منطق جامعه شناسانه به آشتی دادن اسلام و حقوق بشر اعتقاد دارند و می‌گویند حقوق بشر اگر یک پدیده غربی هم باشد، به این دلیل که اسلام قرن‌هاست با زندگی مردم در کشورهای اسلامی درآمیخته، به هر حال یک واقعیت موجود است و این گروه ادعای تضاد اسلام و حقوق بشر را به معنای درافتادن با این مردم می‌دانند و می‌گویند مردم را به موضع مخالف در مقابل حقوق بشر وامی‌دارد (دسته دوم بیشتر مصلحت گرایانه است). به هر حال هر جا که اندیشه انسانی و اصالت انسان وجود داشته، این به نوعی منعکس می‌شود در رفتار اجتماعی و در رفتار فرمانروایان اثر می‌گذارد و خود را نشان می‌دهد و اگر این فکر رشد کرده بود در نتیجه جوامع اسلامی هم عقب نمی‌ماندند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.