Skip to main content
فهرست مقالات

آرمان دولت ایده آل تحقق ناپذیر است

مصاحبه شونده:

(8 صفحه - از 63 تا 70)

کلید واژه های ماشینی : شهروندی ، دولت ، حزب ، حقوق ، ضعف حزب اصلاح‌طلبان در ایران ، مردم ، اصلاحات ، ابزار اعمال حقوق شهروندی ، علت ضعف حزب اصلاح‌طلبان ، حقوق شهروندی

آقای تاج‌زاده در مصاحبه خود با مجله نامه، به دنبال تبیین جایگاه شهروندی در ایران بوده که آن‌را در دو بعد عملی و نظری ترسیم می‌نمایند و از سوی دیگر قائل به یک نگاه سوسیالیستی در میان مردم نسبت به دولت وجود دارد که باعث بالا رفتن توقعات مردمی از دولت می‌شود. در نگاه ایشان، علت ضعف حزب اصلاح طلبان در ایران، عدم سازماندهی آنان بوده نه شعار و ایجاد توقع.

خلاصه ماشینی:

"در مسأله احزاب باید گفت: آن چه که شما از آن سخن به میان آورده و موفقیت‌هایی را برای یکی از آنان ذکر نموده‌اید، هیچ کدام دارای شرائط یک حزب که بتواند حقوق شهروندان را از دولت بستاند نیستند؛ زیرا که یک حزب می‌بایست: الف) دارای یک تشکیلات منسجم و مستقل بدون وابستگی به محورهای قدرت در حاکمیت و دارای سطح آموزشی بیشتر از اجرایی باشد؛ ب) آزادی انتقاد اعضاء از حزب و وابستگی اعضاء به منافع ملی و جامعه باشد نه حزب؛ ج) سازگاری با محیط فعالیت؛ د) تشکیل بر اساس نیازهای اساسی محیط؛ ه) عدم فرد محوری باشند. و متأسفانه نهادسازی که از آن یاد شده است، آیا ما حصلی جز سیاسی بازی در راه ارائه خدمات شهری که حیطه صرف خدمات رسانی است، داشته است؟ اما این که مطرح می‌نمایند که در سازمان‌دهی مردم ضعیف عمل کرده‌اند ولی شعارهایشان درست بوده، آیا واقعا همین گونه بوده است؟ آیا به نظر نمی‌رسد که (خواسته‌های مردم غیراز آنچه که جبهه اصلاح‌طلبی به دنبال آن بوده) می‌باشد و این نکته را پذیرفت که در شعارهای آنها ناسازگاری ایده‌ها با محیط فعالیت وجود دارد؟ این در واقع همان چیزی است که مصدق و نهضت ملی ـ مذهبی را، در سازماندهی مردم برای بار مجدد بعد از دور شدن از ایده‌های اولیه خود، که سازگار با فرهنگ مردم بوده، مواجه شدند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.