Skip to main content
فهرست مقالات

اینترنت: فلسفه باید در سطح جامعه کاربردی شود

گزارشگر:

(6 صفحه - از 71 تا 76)

کلید واژه های ماشینی : فلسفه، کاربرد، نشست کاربرد فلسفه، کودکان، جامعه، سطح جامعه کاربردی، آموزش، کارهای، علم، کاربرد فلسفه در ارتقای فرهنگ

در نشست کاربرد فلسفه در ارتقای فرهنگ و علوم به چند مسأله مهم تأکید شده است، که مهم‌ترین آنها عبارت است از: بررسی راه کارهای نیل به کاربرد فلسفه در جامعه، تغییر سیستم آموزشی کشور برای آموزش ساده و کارآمد فلسفه برای دانش‌آموزان از همان کودکی، معانی متفاوتی که می‌توان بر کارکرد ارائه کرده و از آن انتظار داشت.

خلاصه ماشینی:

"چکیده: در نشست کاربرد فلسفه در ارتقای فرهنگ و علوم به چند مسأله مهم تأکید شده است، که مهم‌ترین آنها عبارت است از: بررسی راه کارهای نیل به کاربرد فلسفه در جامعه، تغییر سیستم آموزشی کشور برای آموزش ساده و کارآمد فلسفه برای دانش‌آموزان از همان کودکی، معانی متفاوتی که می‌توان بر کارکرد ارائه کرده و از آن انتظار داشت. ظاهرا هدف از برنامه فلسفه برای کودکان نحوه مطرح کردن پرسش‌های ژرف‌تر در مورد موضوعات در سنین پایین بوده تا کودکان را با این نحوه پرسش آشنا کنیم و مهارتی را در آنها پرورش دهیم تا بتوانند به صورت مستقل در برخورد با موضوعات پرسشی فلسفی کنند. اما باید توجه داشت که ارزش یافتن فلسفه در جامعه غرب به خاطر کارهای قلمی راسل و سارتر و مورد تحسین قرار گرفتن فلسفه به خاطر حل مشکلات مردم در آن دیار هیچ ارتباط اساسی و ضروری با صحیح بودن مسأله ندارد. اینکه متون فلسفی ما چندان ساده و قابل فهم برای عموم نیست، امری غیرقابل انکار است، اما این امر عامل کاربردی نشدن آن نیست و اساسا کاربرد فلسفه در عرصه‌های مختلف، ذهن‌های خلاق، مبتکر و مستقل در اندیشه می‌طلبد. 3. تفسیر و تبیین ساده: با تکیه بر نکته پیشین باید یادآور شویم که تلاش‌های استاد مطهری قدس‌سره در ردیف ساده سازی، نشر و آموزش فراگیر مناسب فلسفه قرار دارد و در موارد بسیار اندکی به مسائل کاربردی و کاربرد جنبه‌های فلسفی در عرصه‌های علمی و اجتماعی پرداخته است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.