Skip to main content
فهرست مقالات

اگر تکنولوژی حکومت کند

نویسنده:

(6 صفحه - از 34 تا 39)

کلید واژه های ماشینی : دین ، فلسفه ، علم ، ایدئولوژی ، کلام ، کانت ، علم و دین ، گالیله ، دانشمند ، کیف ارتباط علم و دین

ایشان در این مقاله به کم و کیف ارتباط علم و دین اشاره کرده است. و تفاوت اساسی بین فلسفه و ایدئولوژی و کلام قایل شده‌اند که در کلام و ایدئولوژی به دنبال کسب رضایت و در جست‌وجوی تسلی بیان نموده‌اند و در نهایت با این پرسش که آیا علم می‌تواند در جامعه دینی وجود داشته باشد و یا برعکس، بحث خود را پایان می‌برد.

خلاصه ماشینی:

"و تفاوت اساسی بین فلسفه و ایدئولوژی و کلام قایل شده‌اند که در کلام و ایدئولوژی به دنبال کسب رضایت و در جست‌وجوی تسلی بیان نموده‌اند و در نهایت با این پرسش که آیا علم می‌تواند در جامعه دینی وجود داشته باشد و یا برعکس، بحث خود را پایان می‌برد. من فکر نمی‌کنم کسی معتقد به این باشد؛ یعنی فیلسوفی را نمی‌شناسم که چنین باوری داشته باشد، اما اگر چنین چیزی را بگوید باید از عهده اثبات آن برآید؛ چرا که ادعای غریبی است. مطلب از این قرار است که، وجود علم با وجود دین هیچ منافاتی ندارد؛ یعنی مطالب کتاب‌های علمی که «وجود علم» است یا مطالب کتاب‌های دینی که «وجود دین» است، با یکدیگر منافات ندارند. اما اجمالا می‌توانم بگویم که تکنیک وسیله است و هر جا بخواهیم و برای هر مقصودی که بخواهیم می‌توانیم آن‌را به‌کار بگیریم، در این صورت است که باید این پرسش را طرح کنیم که رابطه علم و دین چه نوع رابطه‌ای است و کارشان به کجا می‌رسد، اما اگر تکنولوژی حکومت نداشته باشد، جمع میان علم و دین هیچ منافاتی ندارد و امری عادی و معمولی است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.