Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی تأثیر حمایت اجتماعی بر مشارکت زنان در فعالیتهای ورزشی (مطالعه موردی: زنان استان مازندران)

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (10 صفحه - از 53 تا 62)

کلیدواژه ها :

زنان ،حمایت اجتماعی ،مشارکت ورزشی

کلید واژه های ماشینی : مشارکت زنان در فعالیت‌های ورزشی، مشارکت، حمایت اجتماعی، حمایت اجتماعی بر مشارکت زنان، زنان، واریانس متغیر تحت مطالعه مشارکت، بررسی تاثیر حمایت اجتماعی، تاثیر حمایت اجتماعی بر مشارکت، متغیر، مشارکت در فعالیت‌های ورزشی

هدف:این مقاله به بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر مشارکت زنان در فعالیت‌های ورزشی پرداخته است.روش: این مطالعه با روش پیمایشی و به صورت مقطعی انجام شده است.داده‌های این پژوهش از 360 زن که ابتدا بصورت نمونه گیری طبقه‌ای و سپس به شیوه تصادفی از میان زنان بین سنین 25 تا 40 ساله سیزده شهر از شهرهای استان مازندران انتخاب شده بودند جمع آوری گردیده است.ابزار گرد آوری داده‌ها عبارتست از پرسشنامه اصلاح شده مشارکت ورزشی می‌باشد.نتایج، تفاوت معنا دار مشارکت کنندگان در فعالیت‌های ورزشی را با توجه به نوع حمایت اجتماعی بعمل آمده از زنان برای مشارکت در فعالیت‌های ورزشی نشان داده است.نتایج تحلیل رگرسیون سلسله مراتبی چند گانه نیز نشان داده است که چهار متغیر ورزش کردن اعضای خانواده، ورزش کردن بهترین دوست، درآمد و سودمندی ورزش در مرحله اول و حمایت اجتماعی در مرحله دوم توانسته‌اند بترتیب 9/15 و 1/2 درصد از واریانس متغیر تحت مطالعه مشارکت زنان در فعالیت‌های ورزشی را تبیین نمایند.

خلاصه ماشینی:

"نتایج تحلیل رگرسیون سلسله مراتبی چند گانه نیز نشان داده است که چهار متغیر ورزش کردن اعضای خانواده، ورزش کردن بهترین دوست، درآمد و سودمندی ورزش در مرحله اول و حمایت اجتماعی در مرحله دوم توانسته‌اند بترتیب 9/15 و 1/2 درصد از واریانس متغیر تحت مطالعه مشارکت زنان در فعالیت‌های ورزشی را تبیین نمایند. ویسس 1 در بررسی خود نشان داده است که عوامل تاثیر گذار بر مشارکت در فعالیت‌های ورزشی شامل سلامت و تندرستی، ارتقاء سطح توانایی بدنی، یادگیری مهارتهای جدید، برقراری روابط دوستانه، پذیرش در گروه همسالان، حمایت شدن بوسیله دیگران مهم، لذت بردن ناشی از مشارکت مثبت و حداقل تجربه منفی مرتبط با فعالیت بدنی می‌باشد(22). یافته‌های پژوهشی نشان داده‌اند که علاوه بر خانواده و همسالان، معلمان و {L ssieW L}(1) {L yenaeH L}(2) {L learsI L}(3) {L tcatnoC laicoS L}(4) اساتید، رادیو و تلویزیون بر مشارکت در فعالیت‌های ورزشی دارای تاثیر مثبت هستند(4، 12). روش شناسی این تحقیق با روش توصیفی پیمایشی 1 و به صورت مقطعی 2 برای بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر میزان مشارکت زنان در فعالیت‌های ورزشی در بین زنان سنین 40-25 ساله در سیزده شهر از شهرهای استان مازندران انجام شده است. نتایج این تحلیل نشان داده است که سهم متغیر حمایت اجتماعی در مقایسه با سایر متغیرهای وارد شده در مدل، بویژه سودمندی ورزش، ورزش کردن اعضای خانواده، ورزش کردن بهترین دوست و درآمد در مقایسه با متغیر حمایت اجتماعی در تبیین واریانس مشارکت زنان در فعالیت‌های ورزشی بسیار بالاتر بوده است. stnecseloda fo weivrevo nA:setatS detinU eht ni nemow dna ytivitca lacisyhP. (205 A:trops dna ytivitca lacisyhp ni devlovni gnimoceB."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.