Skip to main content
فهرست مقالات

نقشهای زنان و مردان در کتابهای فارسی دوره ابتدایی

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 25 تا 34)

چکیده:

محتوای کتابهای درسی می‌تواند در شکل‌گیری دیدگاهها،بازخوردها و ارزشهای کودکان به شدت مؤثر باشد.این بررسی به منظور به تصویر کشیدن نقش زنان و مردان در کتابهای فارسی اول تا چهارم انجام شد. نتایج تحلیل محتوا نشان داد که:الف)262 ارزش مثبت به مردان و 129 ارزش مثبت به زنان نسبت داده شده بودند،ب)1266 و 7.5 جمله به ترتیب مشتمل بر مفاهیمی درباره مردان و زنان بودند.افزون‌ بر آن،این مفاهیم بازخورد مثبت‌تری را نسبت به مردان در مقایسه با زنان ایجاد می‌کردند.می‌توان نتیجه گرفت که کتابهای فارسی دوره‌ء ابتدایی بازخوردهای متفاوتی در کودکان،نسبت به مردان و زنان ایجاد می‌کنند و این بازخورد نسبت به مردان مثبت‌تر از زنان است.

خلاصه ماشینی:

"پژوهشهایی چند در قلمروهای‌ مرتبط با این موضوع انجام شده‌اند،که به برخی از آنها اشاره می‌شود: شهبازی(1373)کتابهای درسی فارسی و تعلیمات‌ اجتماعی دوره ابتدایی را از نظر انطباق با هدفهای‌ راهنمایی شغلی،مورد تحلیل قرار داده است و به این‌ نتیجه دست یافته که 70% مشاغل مطرح شده در این‌ کتابها،به حرفه‌های مردانه و فقط 30% به حرفه‌های‌ زنانه اختصاص یافته‌اند. جدول 3:توزیع فراوانی و درصد مفاهیم دارای بار ارزشی مربوط به زنان و مردان در کتاب فارسی پایه سوم (به تصویر صفحه مراجعه شود) براساس اطلاعات مندرج در جدول 3،139 مفهوم‌ مثبت و منفی در قالب 665 جمله در رابطه با مردان و زنان در متن دروس کتاب فارسی پایه سوم ابتدایی آورده‌ شده است. براساس محتوای جدول 4،151 مفهوم در قالب 825 جمله با توزیع 1/78% از مفاهیم و 7/86% از جمله‌ها در رابطه با مردان و 9/21% از مفاهیم و 3/13% از جمله‌ها در مورد زنان در متن درسهای کتاب فارسی پایه چهارم‌ ابتدایی آورده شده است. براساس اطلاعات مندرج در جدول 5،در کتابهای‌ فارسی چهار پایه دوره ابتدایی،391 مفهوم دارای بار ارزشی‌ به زنان و مردان نسبت داده شده است که این مفاهیم در 1770 جمله مورد شمارش قرار گرفته است که 67% از مفاهیم و 5/71% از جمله‌ها در مورد مردان،33% از مفاهیم‌ و 5/28% از جمله‌ها در مورد مردان،33% از مفاهیم‌ و 5/28% از جمله‌ها در مورد زنان آورده شده است. براساس نتایج به دست آمده مفاهیم متناسب با مردان‌ و زنان(به صورت افعال و یا صفتهایی که دارای بار ارزشی هستند)در کتابهای فارسی پایه‌های اول تا چهارم‌ دوره ابتدایی 391 مفهوم‌اند،که 262 مفهوم آن به‌ مردان و 129 مفهوم آن به زنان نسبت داده شده است."

کلیدواژه ها:

برنامه درسی ،تحلیل محتوا ،کتاب درسی

کلید واژه های ماشینی:

زنان ، مردان ، کتابهای فارسی دوره ابتدایی ، مردان در کتاب فارسی ، کتابهای فارسی دوره‌ء ابتدایی بازخوردهای ، کتابهای فارسی ، بازخورد ، متن درسهای کتاب فارسی پایه ، مفاهیم ، نقش زنان و مردان


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.