Skip to main content
فهرست مقالات

راه کارهای انتقال ارزش های دینی به کودکان دبستانی مقاله

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم)/ISC (‎10 صفحه - از 107 تا 116 )

چکیده:

بی شک، ارزش های دینی زمینه ساز تعالی و سعادت دنیوی و اخروی انسان ها می باشند. انتقال و آموزش این ارزش ها به نسل های امروز و آینده از دغدغه های مهم جوامع دینی است. نهاد آموزش و پرورش از مهم ترین نهادهایی است که در انتقال ارزش ها نقش مهم و اساسی را بر عهده دارد. نتایج پژوهش، که بر پایه مطالعات اسنادی و به روش توصیفی ـ تحلیلی است، نشان داد: با توجه به ویژگی های روحی و روانی کودکان، باید به پرورش جنبه های شناختی، رفتاری و عاطفی کودکان پرداخت و بر این اساس نیز انگیزه متربیان را به یادگیری آموزه های دینی و انجام آن برانگیخت. استفاده از زبان داستان، قصه، تمثیل و بهره گیری از روش پرسش و پاسخ، تمرین و تکرار، تشویق و غیره از کارآمدترین روش ها در انتقال و توسعه ارزش ها می باشد.

خلاصه ماشینی:

"بنابراین، پرسش اصلی پژوهش حاضر این است: برای انتقال ارزش های دینی به کودکان دبستانی چه راه کارهایی وجود دارد؟ نظر به این پرسش اصلی، سؤال های فرعی دیگری نیز مطرح می شود؛ از جمله: 1. راه کارهای انتقال ارزش های دینی منظور ما از عنوان ذکرشده در پژوهش حاضر، روش ها، بیان شیوه ها و فنون و دستورالعمل های جزئی دینی است که اهداف و اصول آموزش دینی را به ثمر می رساند و به آنها عینیت می بخشد. روش قصه گویی: در اهمیت این روش و بهره گیری از آن، همین بس که در قرآن کریم و تعالیم انبیای الهی و مکتب آسمانی هم این روش مؤثر، یعنی زبان داستان و قصه برای آموزش و هدایت و القای مفاهیم و پیام های دینی مورد توجه قرار گرفته است. «اگر ما همه قصه و حکایت را در کتب آسمانی می بینیم بدان جهت است که این کتب می خواهندمفاهیم و پیامدهای دینی را به زبانی برای مردم ابلاغ کنند که موافق طبع و مورد علاقه آنان باشد تا از این طریق بتوانند آنها را بهتر ارشاد و هدایت کنند و این زبان، همان زبان داستان است در این میان، ملاحظه می شود که بخش هایی از قرآن کریم نیز به نقل داستان های گوناگون اختصاص یافته است. اندیشمندان و صاحب نظران تعلیم و تربیت اسلامی نیز با استفاده از این روش، تمرین و تکرار را در آموزش و یادگیری مؤثر دانسته و ازاین رو، در کتاب های خویش دانش آموزان را توصیه به تمرین و تکرار در امر فراگیری نموده و گفته اند: «الدرس حرف و التکرار الف»."

کلیدواژه ها:

تربیت دینی ، ارزش های دینی ، انتقال ارزش ها ، راه کارهای تربیت دینی ، کودکان دبستانی.

کلید واژه های ماشینی:

راه کارهاى انتقال ارزش هاى ، ارزش هاى دینى به کودکان ، کودکان ، کارهاى شناختى انتقال ارزش هاى ، آموزش ، هاى دینى به کودکان دبستانى ، ارزش هاى ، راه کارهاى شناختى انتقال ارزش ، هاى درونى سازى ارزش هاى ، سازى ارزش هاى اخلاق


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

تحتاج دخول لعرض محتوى المقالة. إذا لم تكن عضوًا ، فتابع من الجزء الاشتراک.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You need Sign in to view the content of the article. If you are not a member, proceed from part Membership.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.