Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی اثرات هشت هفته برنامه بازتوانی ورزشی قلبی بر روی بیماران مبتلا به سکته قلبی

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 15 تا 24)

کلید واژه های ماشینی : ورزش ، بیماران ، هفته برنامه بازتوانی ورزشی ، برنامه بازتوانی ورزشی قلبی ، عروق ، توانبخشی فیزیکی ، هفته ، سکته قلبی ، مرکز تحقیقات قلب و عروق ، بیماری‌های قلبی

بیماری های قلبی – عروقی، بویژه سکته قلبی امروزه در جهان شیوع فراوانی یافته است. یکی از راه های کاهش اثرات مخرب این بیماری، «توانبخشی فیزیکی» است. این تحقیق، اثرات یک دوره توانبخشی فیزیکی را بر ظرفیت عملی و خصوصیات روانی و فیزیولوژیکی بیماران قلبی بررسی می کند. در این تحقیق، اثرات 8 هفته فعالیت ورزشی بر روی عملکرد فیزیکی و خصوصیات روانی و فیزیولوژیکی بیمارانی که دچار سکته قلبی شده بودند، بررسی شد. لازم به ذکر می باشد که فعالیت ورزشی هر هفته 3 جلسه و هر جلسه حداقل به مدت 45 دقیقه با نظارت کارشناسان مربوطه انجام شد. برای انجام این مطالعه، 80 بیمار مراجعه کننده به مرکز تحقیقات قلب و عروق اصفهان، به طور تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل دسته بندی شدند. نتایج قبل و بعد از دوره ورزش با استفاده از نرم افزار رایانه ای SPSS و از طریق آزمون های T زوج ها و T مستقل و با تعیین P-Value در مورد میانگین تغییرات پارامترهای مورد بررسی، نشان داد که میانگین تغییرات پارامترهای ظرفیت عملی، وزن، شاخص توده بدن (BMI) ضربان قلب و فشارخون سیستولیک در گروه مورد آزمایش، در مقایسه با گروه کنترل تغییرات معنی داری داشت (P0.05). توانبخشی فیزیکی موجب افزایش توانایی فیزیکی شده و این افزایش خود موجب افزایش اعتماد به نفس و کاهش احساسات منفی می شود. بنابراین، توسعه مراکز توانبخشی، نقش مفیدی در بازتوانی این بیماران دارد.

خلاصه ماشینی:

"symptom limited exercise test (به تصویر صفحه مراجعه شود) جدول 1:خصوصیات اولیهء بیماران هر دو گروه مورد بررسی در این مطالعه 1lهر جلسهء ورزش به‌طور متوسط 30 الی 60 دقیقه‌ به طول انجامید که شامل 15-10 دقیقه تمرینات گرم‌ کردن،حرکات کششی و 15 الی 25 دقیقه فعالیت‌ عضلانی و هوازی شامل پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری،دویدن آرام و یا فعالیت‌های‌ ورزشی خاصی بود که گروه‌های عضلانی بزرگ را فعال می‌گرد و موجب افزایش ضربان قلب بیمار تا حد موردنظر می‌شد. در جدول 4،میانگین تغییرات پارامترهای مورد بررسی در هر دو گروه مداخله و شاهد،قبل و بعد از مطالعه ارایه شده است و برای مثال نشان می‌دهد که میانگین تغییرات ظرفیت ورزش در گروه مداخله‌ 2l534(به تصویر صفحه مراجعه شود)1/3 مت و در گروه شاهد 31(به تصویر صفحه مراجعه شود)17/0 مت‌ بوده است و تغییرات این پارامتر در گروه مداخله‌ نسبت به گروه شاهد،اختلاف معنی‌داری دارد (0001/0 (P . تحقیقات زیادی درمورد این خصوصیات‌ رفتاری انجام شده است؛از جمله در مطالعه‌ای که‌ بر روی بیماران مبتلا به سکتهء قلبی انجام شد، محققان نتیجه گرفتند که مشاوره‌های روان‌پزشکی‌ همراه با برنامه‌های غذایی و ورزشی در این بیماران، اثرات مفیدی بر تیپ شخصیتی A داشته است؛اما در بیمارانی که تحت مشاوره‌ی روان‌پزشکی قرار گرفتند؛این تغییرات قابل‌توجه نبودن‌ است‌29-28. افزایش معنی‌دار ظرفیت ورزشی بیماران‌ شرکت‌کننده در برنامهء توانبخشی(گروه مداخله) نسبت به گروه شاهد،بیانگر تأثیر توانبخشی فیزیکی‌ قلبی بر بهبود عملکرد فیزیولوژیکی و در نتیجه، وضعیت فیزیکی این بیماران است(0001/0 (P> ."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.