Skip to main content
فهرست مقالات

خصوصی سازی در ورزش با تاکید بر ورزش قهرمانی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (12 صفحه - از 75 تا 86)

کلید واژه های ماشینی : ورزش، خصوصی‌سازی، مدیران، دیدگاه مدیران ارشد بخش تربیت‌بدنی، خصوصی‌سازی در ورزش، فرایند خصوصی‌سازی در بخش قهرمانی، ورزش قهرمانی از سازمان تربیت‌بدنی، بخش قهرمانی ورزش کشور، سیاست خصوصی‌سازی در ورزش بررسی، تربیت‌بدنی

هدف از این پژوهش، ارائه دیدگاه مدیران ارشد بخش تربیت بدنی پیرامون فرایند خصوصی‌سازی در بخش قهرمانی ورزش کشور بود. بدین منظور، 8 گروه اصلی از مدیران بخشهای ستادی و اجرایی سازمان تربیت بدنی، مدیران تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم تحقیقات و فناوری مورد پرسش قرار گرفتند. روش پژوهش، کتابخانه‌ای و تحلیل مطالعات انجام شده میدانی و پیمایشی بود. در این تحقیق، با استفاده از پرسشنامه که یکی از ابزارهای تحقیق زمینه‌ای است، دیدگاه مدیران ورزش کشور درباره موضوع تحقیق یعنی سیاست خصوصی‌سازی در ورزش بررسی شد. روایی و پایایی پرسشنامه که برای بررسی متغیرهای مورد نظر به کار رفتند، پس از تایید استفاده شدند. 54 پرسش در 8 هدف اصلی پژوهش گروه‌بندی شد تا فرضیات به خوبی بررسی شوند. براساس نتایج تحقیق، 89.3 درصد از مدیران ورزش کشور، خصوصی‌سازی را موجب افزایش کارایی در بخشهای مدیریتی دانستند، 90.5 درصد با واگذاری خدمات بخشهای غیردولتی موافق بودند و 94.8 درصد، اعمال خصوصی‌سازی را مستلزم اصلاح مقررات در زمینه تسهیلات بانکی، مالیات، عوارض و ... دانستند. همچنین، مدیران ضمن اعلام توافق خود با انتقال ورزش قهرمانی از سازمان تربیت بدنی به کمیته ملی المپیک، کمترین توافق را داشتند.

خلاصه ماشینی:

"خصوصی‌سازی در ورزش‌ با تأکید بر ورزش قهرمانی محمدحسین رضوی،دانشجوی دکترا و عضو هیأت علمی دانشگاه مازندارن دکتر محمد خوش چهره،دانشیار دانشکدهء اقتصاد دانشگاه تهران دکتر انوشیروان کاظم‌نژاد،دانشیار دانشگاه تربیت مدرس دکتر حسن اسدی،استادیار دانشگاه تهرانفهرست: چکیده 75 مقدمه 76 روش‌شناسی تحقیق 78 یافته‌های تحقیق 79 بحث و نتیجه‌گیری 83 منابع و مآخذ 85 چکیده:هدف از این پژوهش، ارائهء دیدگاه مدیران ارشد بخش تربیت بدنی پیرامون فرایند خصوصی‌سازی در بخش‌ قهرمانی ورزش کشور بود. بدین منظور،8 گروه اصلی از مدیران بخشهای ستادی و اجرایی سازمان تربیت‌ بدنی،مدیران تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم تحقیقات و فناوری مورد پرسش قرار گرفتند روش پژوهش کتابخانه‌ای و تحلیل مطالعات انجام شده میدانی و پیمایشی بود. بر اساس نتایج تحقیق،3/89 درصد از مدیران ورزش کشور،خصوصی‌سازی را موجب‌ افزایش کارایی در بخشهای مدیریتی دانستند،5/90 درصد با واگذاری خدمات بخشهای غیردولتی موافق‌ بودند و 8/94 درصد،اعمال خصوصی‌سازی را مستلزم اصلاح مقررات در زمینهء تسهیلات بانکی،مالیات، عوارض و... موارد دیگری را که‌ باید مدنظر قرار داد،عبارتند از:بررسی موانع پیش‌ از اجرا،نحوهء تأمین مالی فرایند وضع مقررات لازم و بررسی وضعیت نیروی انسانی پژوهشهای انجام شده‌ در زمینه‌های گوناگون نشان می‌دهند که‌ خصوصی‌سازی،فرایندی مؤثر برای دستیابی به‌ هدفهای بهره‌وری،کارایی،بهینه‌سازی امور و کاهش هزینه‌هاست و هر سازمانی باید با توجه به‌ هدفها و ویژگیهای خود،الگوی موردنظر را در نظر داشته باشد و با پیش‌بینیهای لازم و مرحله‌های انجام‌ کار،اقدامات لازم را زمانبندی کند. 6. در بررسی آزمون تی،مقایسه‌ای بین مدیران‌ سازمان تربیت بدنی و حوزهء تعلیم و تربیت صورت‌ گرفت که در مجموع،تفاوت دیدگاه معنادار نبود ولی‌ مدیران حوزهء تعلیم و تربیتی بخش ورزش،دیدگاه‌ مثبت‌تری بر اجرای سیاست خصوصی‌سازی در ورزش داشتند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.