Skip to main content
فهرست مقالات

فلسفه رقص آنتروپیک نظم و بی نظمی در تولید معنا

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (16 صفحه - از 141 تا 156)

کلیدواژه ها :

اطلاعات ،نظم و بی نظمی ،رقص آنتروپیک ،فراگرد آنتروپی و نگانتروپی

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، آنتروپی ، نظم ، نظم و بی‌نظمی ، سیستم ، سیستم ، نگانتروپی ، ترمودینامیک ، بی‌نظمی در تولید معنا ، نظریهء اطلاعات شانون شکل ترکیبی

غالبا هنگام مطالعه مسائل مربوط به کنترل سیستم های پیچیده اختلالات این نوع سیستم ها از بابت درجه نظم و سازمانشان مورد توجه قرار می گیرد . خاصیت اساسی هر سیستم سازمند را در آن میدانند که کمابیش منظم باشد . اطلاعات نیز در سیر توسعه خود با مفهوم آنتروپی ، نگانتروپی، و نظم و بی نظمی که محققان ترمودینامیک در قرن نوزدهم ابداع کرده اند پیوند یافته است . هر چه بی نظمی بیشتر باشد حضور اطلاعات در سیستم کمتر است . اما نظریات کنونی برآنند که نظم و بی نظمی هر دو ابزار سنجش آنتروپی و هر یک قابل تبدیل به دیگری است . اطلاعات در حاشیه بی نظمی و از حرکات موزون نظم و بی نظمی حاصل می شود و نوآوری ها از دل چنین الگویی سربر می آورد .

خلاصه ماشینی:

"141-156 فلسفه رقص آنتروپیک نظم و بی‌نظمی در تولید معنا نرگس نشاط استادیار سازمان اسناد و کتابخانه ملیچکیده تاریخ دریافت 24/7/1385 تاریخ تأیید 15/10/1385 غالبا هنگام مطالعهء مسائل مربوط به کنترل سیستم‌های پیچیده،اختلالات این نوع‌ سیستم‌ها از بابت درجهء نظم و سازمانشان مورد توجه قرار می‌گیرد. از این رو،به عنوان آغاز مفهوم نظم،سودمند است حالتی از چنین سیستم بی‌نظمی را فرض کنیم که در آن مقدار آنتروپی H حد اکثر بوده و برابر Hm باشد. به عنوان مقایسی از درجهء نظم سیستم اندازهء R ،میزان انحراف آن از حالت تعادل‌ ترمودینامیکی،را در نظر خواهیم گرفت و برای این منظور مفهوم‌"افزونگی‌"را که‌ توسط شانون تعریف شده است به کار می‌بریم. اما،در مورد سازمان خود را وضع فرق می‌کند؛ علی‌رغم کار بی‌وقفه‌ای که چنین سازمانی انجام می‌دهد آنتروپی از"-"به‌"+" میل نمی‌کند،تا هنگامی که نظام دوام دارد آنتروپی ثابت باقی می‌ماند؛ولی این تراز ثابت،مسئله تولیدی را که از ورای زایش دائمی ایجاد می‌شود از نظر پنهان می‌دارد (مورن،1374). ب. نظم و بی‌نظمی:بررسی دیدگاه‌ها به‌طور کلی،سه نوع اطلاعات وجود دارد: -اطلاعات ترکیبی به نمادهای سازنده پیام و رابطهء میان آنها وابسته است. از نظر شانون،حجم اطلاعات فقط رد اثر افزایش اختلال یا بی‌نظمی کاهش‌ می‌یابد؛اما از نظر بولتزمان،در موازنهء هستی،فقط این نظم ترمودینامیک است که‌ کاهش می‌یابد. نظم و بی‌نظمی،یعنی خصوصیت‌ عمدهء هر تفاوت،اجزاء ساختاری نظریه به شمار می‌آیند و آنتروپی تنها توصیف کاملی‌ است که به عنوان واسطهء میان دو جنبهء این‌"ضدیت‌"می‌شناسیم؛و این قابلیت را دارد که میان اضداد به پس و پیش در تغییر شکل باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.