Skip to main content
فهرست مقالات

سندرم ویلیامز: ارتباطی بین شناخت، مغز و ژنتیک مولکولی

نویسنده:

ISC (15 صفحه - از 41 تا 55)

کلید واژه های ماشینی : مبتلایان به سندرم ویلیامز، ژن، مغز، مبتلایان به سندرم داون، افراد مبتلا به سندرم ویلیامز، ژنتیکی، عصبی، افراد مبتلا به سندرم داون، چهره، زبان

ر مطالعات پتانسیل‌های انگیخته مغزی مشاهده می‌شود. ناهمخوانی‌های موجود در حوزه‌های شناختی،عصبی-ساختاری و عصبی‌ فیزیولوژیک در سندرم ویلیامز از آن مدل مناسبی برای بررسی ارتباط بین شناخت، مغز و در نهایت ژن‌ها به وجود آورده است.

خلاصه ماشینی:

"توانایی‌های پیچیده بیانی نسبتا قوی هستند و پردازش چهره نیز (به تصویر صفحه مراجعه شود)شکل 1:نمای غیر عادی زبانی و شناختی در سندرم ویلیامز. در یک آزمون‌ سیالی واژگان‌ (word-fluency) که از آزمودنی خواسته می‌شود تا در 06 ثانیه حداکثر تعداد حیواناتی را که می‌تواند نام ببرد،مبتلایان به سندرم‌ ویلیامز مانند همسالان طبیعی خود عمل می‌کنند:به علاوه،مبتلایان به‌ سندرم ویلیامز ممکن است از موارد نادر و غیر متعارفی چون مرال کوهی، ندر (condor) (کرکس آمریکایی جنوبی)و چی هواهو (chihuahua) (نوعی سگ کوچک)در کنار موارد شایع‌تر نام برند(شکل 1 ج). در این شکل منحنی‌های رشد توانایی‌های شناختی در مبتلایان به سندرم ویلیامز در حوزه‌های پردازش چهره،پردازش فضایی و زبان نشان داده شده است. نکته حائز اهمیت این بود که در افراد سالم و طبیعی حداکثر فعالیت‌این موج‌ N 320 در نواحی قدامی مغز و سمت راست ظاهر شد اما در مبتلایان به سندرم‌ ویلیامز چنین حالتی نشان داده نشد و شدت دامنه موج در دو طرف مغز به‌ یک اندازه ثبت گردید. ویژگی‌های نور و آناتومیک تعداد بسیاری از مطالعات نور و آناتومیک به مقایسه سندرم ویلیامز، سندم داون و افراد طبیعی پرداخته‌اند و بدین طریق مسیرهای عصبی که‌ در ایجاد نمای شناختی مبتلایان به سندرم ویلیامز دخیل هستند مورد بررسی قرار گرفته است‌15،94. تحلیل مطالعات کمی حجم مغز نشان می‌دهد که اندازه و حجم مطلق‌ شکنج هشل‌ (heschl) ،ناحیه‌ای در قشر شنوایی اولیه،در مبتلایان به‌ سندرم ویلیامز با وجود کوچکی و هیپولازی کلی مخ دز این عده،با افراد طبیعی تفاوتی ندارد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.