Skip to main content
فهرست مقالات

ارتباط استحکام ذهنی با موفقیت ورزشی در زنان و مردان رزمی کار

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (20 صفحه - از 97 تا 116)

کلیدواژه ها :

تعهد ،کنترل ،چالش ،اطمینان ،استحکام ذهنی

کلید واژه های ماشینی : درصد از تغییرات متغیر ، موفقیت ورزشی ، استحکام ذهنی ، ارتباط استحکام ذهنی با موفقیت ، | نقش و سهم ، مرد ، زنان و مردان رزمی‌کار ، مبنی‌بر ارتباط و قابلیت تبیین ، عوامل پیش‌بینی‌کننده موفقیت رزمی‌کاران زن ، بررسی ارتباط

هدف از پژوهش حاضر، تعیین ارتباط استحکام ذهنی ‌با موفقیت ورزشی رزمی‌کاران زن و مرد بود. بدین منظور 180 ورزشکار در دو جنس به شکل هدفمند انتخاب شدند. ابزار این پژوهش پرسش‌نامة استحکام ذهنی و مقیاس موفقیت ورزشی بود. نتایج تحلیل رگرسیون نشان داد عوامل چالش و اطمینان به‌طور معنا‌داری موفقیت ورزشی را در رزمی کاران مرد پیش‌بینی می‌کنند، درحالی‌که عوامل پیش بینی کننده موفقیت رزمی‌کاران زن شامل چالش، کنترل و تعهد می‌باشد. براساس یافته‌ها، می‌توان نتیجه گرفت که‌ ورزشکاران با استفاده از مهارت‌های روانی همچون استحکام ذهنی ‌می‌توانند شانس موفقیت خود را در رقابت‌های ورزشی افزایش دهند. شایان ذکر است علت تفاوت در عوامل تبیین کننده موفقیت ورزشی در زنان و مردان رزمی‌کار، احتمالا به دلیل عوامل فیزیولوژیک، روان‌شناختی و یادگیری اجتماعی بوده است.

خلاصه ماشینی:

"بررسی کارنامه‌ی خیام پژوهی در نگاهی کلی به آثاری که در ایران درپیوند با خیام پدید آمده است، می‌توان این کارنامه را به پیش ازسال 1300خورشیدی و پس از آن تقسیم کرد: در بخش نخست، در منابع و‌‌ اسنادکهن، مطالب ضد و نقیض درباره‌ی‌خیام فراوان است ‌که برخی از پژوهشگران مانند اسماعیل یکانی در کتاب نادره‌‌ی ایام، عمرخیام و علی دشتی در کتاب دمی باخیام به این موضوع پرداخته‌اند. در این دوران همچنین صادق هدایت با نوشتن مقاله‌ی «مقدمه‌ای بر رباعیات خیام»، دیدگاه خود را درباره‌ی اندیشه و شخصیت خیام بیان کرد و البته ایشان ده سال بعد در کتاب ترانه‌های خیام برخی از مطالب این مقاله را تغییر داد. برای نمونه در دهه‌ی پنجم، برای نخستین بار مقاله‌هایی در نقد و معرفی کتاب‌هایی که در پیوند با خیام نوشته شده بود، در نشریه‌ی راهنمای کتاب چاپ شد که از آن جمله اند: «دمی با خیام، اثر علی دشتی» نوشته‌ی حسین خدیو جم (1348 هـ‌ . گاهی نیز مقاله‌های متعددد با موضوع یکسان و محتوای بسیار همانند نوشته شده است که ضرورت پدید آمدن مراجعی چون کتاب شناسی تحلیلی خیام را صد چندان می‌کند، زیرا پژوهشگر با مراجعه به چنین مراجعی در می‌یابد در زمینه‌ی خیام پژوهی چه موضوع یا موضوع‌هایی جای پژوهش و تحقیق دارد، برای نمونه درباره‌ی فیتز جرالد و چگونگی ترجمه‌ی او از رباعیات و نقش فیتز جرالد در شهرت جهانی خیام 16 مقاله با عنوان‌هایی بسیار مشابه و محتوایی همانند نوشته شده است: 1."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.