Skip to main content
فهرست مقالات

اسطوره ها در زبان روان شناسی و روان پزشکی-2

نویسنده:

ISC (2 صفحه - از 92 تا 93)

کلید واژه های ماشینی : اساطیر ، ادیپ ، ترس ، پسر لایوس پادشاه تب ، لایوس ، تجسم ترس محسوب ، مادر ، اساطیر یونان ، کمپلکس ادیپ ، اسطوره‌شناسی

ترس بیش از حد، غیر واقعی، غیر قابل کنترل و مرضی از افراد، اشیا و موقعیت های خاص است. اسطوره شناسی: فوبی منسوب به فوبوس (phobos) است که در اسطوره های یونانی، از فرشته های مذکر و تجسم ترس محسوب می شود.

خلاصه ماشینی:

"پانیک حمله ایزودیک اضطرابی که‌ به صورت حاد و شدید بروز می‌کند و تؤام با وحشت شدید،ترس از مرگ یا جنون و تغییرات سیستم عصبی خودکار همراه است. عقده میدیا(عقدهء فرزندکشی اقدام مادر برای قتل فرزندان،نوعی‌ کودک‌کشی (Infanticide) است که‌ در پسیکوزهای بعد از زایمان و خودکشی‌های گسترده Extended) (Suicides روی می‌دهد. ادیپ نیز به خشم می‌آید و جارچی و لایوس را به قتل می‌رساند و به این ترتیب بخش نخست‌ پیشگویی محقق می‌شود. اما به زودی راز تولد ادیپ از پرده بیرون می‌افتد و او درمی‌یابد که پدر خود را به قتل رسانده و با مادرش ازدواج‌ کرده است. کمپلکس الکترا،همتای مؤنث کمپلکس ادیپ است و برای توصیف عشق‌ دختر به پدر،حسادت به مادر و سرزنش او برای محروم کردنش از آلت تناسلی مردانه به کار می‌رود. Dorland''s Illustrated Medical Dictionary,26th edition,Philadelphia:."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.