Skip to main content
فهرست مقالات

شادمانی و عوامل مؤثر بر آن

نویسنده:

ISC (9 صفحه - از 50 تا 58)

کلید واژه های ماشینی : شادی، شادمانی، فعالیت‌های اوقات فراغت، شادمانی و عوامل مؤثر، اجتماعی، شخصیت، سرمایه اجتماعی، عزت‌نفس، برونگرایی، عوامل

شادمانی و نشاط به عنوان یکی از مهمترین نیازهای روانی بشر، به دلیل تاثیرات عمده ای که بر شکل گیری شخصیت آدمی و در یک کلام مجموعه زندگی انسان دارد، همیشه ذهن انسان را به خود مشغول کرده است. از مهمترین نکاتی که در زمینه مطرح است، چگونگی حصول شادمانی، تقویت آن و عوامل تاثیرگذار بر دستیابی به این نیاز حیاتی است. شخصیت، عزت نفس، اعتقادات مذهبی، سرمایه اجتماعی، فعالیتهای اوقات فراغت و... از جمله عواملی هستند که پژوهش ها نشان می دهد بر این پدیده تاثیر بسزایی دارند. در این مقاله، عوامل فوق بررسی و برخی پژوهش های انجام شده در مورد هر یک از عوامل ارایه شده است.

خلاصه ماشینی:

"البته به این معنی نیست که به تمام‌ وقایع زندگی خود ارزش یا وزن واحدی داده شود،بلکه منظور این‌ است که فرد برای ابزار میزان نشاط خود،برداشت خود از یکی از ابعاد و وقایع زندگیش را ملاک قرار می‌دهد. کالدور(1994)معتقد است که افراد مذهبی‌ نزدیکترین دوستان خود را از میان افراد مذهبی انتخاب می‌کنند و علاوه بر داشتن احساس نزدیکی به خداوند،نسبت به مردم دید مثبتی دارند که همه این عوامل بر شادمانی آنها می‌افزاید. آنها معتقدند که سرمایه اجتماعی،در واقع یک پیش‌بینی کنندهء قوی‌ برای تعیین میزان شادمانی افراد و کیفیت زندگی در اجتماع است، لذا برای افزایش سطح شادمانی مردم سرمایه‌گذاری در سرمایه‌ اجتماعی بسیار ارزشمندتر از سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی است‌ (هوپکه،2001). بندورا(1977)علاوه بر حمایت‌ اجتماعی،شادی‌بخش بودن فعالیت اوقات فراغت را این‌گونه‌ تفسیر می‌کند که وقتی افراد به این نوع فعالیت‌ها می‌پردازند،در حال انجام کاری هستند که می‌توانند آن را به خوبی انجام دهند یا لااقل تصور می‌کنند که توانایی انجام آن را دارند،بنا بر این سعی‌ می‌کنند هرچه بیشتر به این فعالیت‌ها بپردازند و نهایتا بر میزان‌ شادمانی آنها افزوده می‌شود. آرجیل‌ (1999)معتقد است بین درآمد و شادمانی ارتباط مثبت وجود دارد،اما پژوهش‌های وی نشان می‌دهد که این ارتباط در بین‌ اقشار کم‌درآمد بیشتر است؛یعنی درآمد تا اندازه‌ای که نیازهای‌ مادی افراد را برطرف می‌سازد بر شادمانی تأثیر دارد،ولی درآمد بیش از حد مورد نیاز شادمانی را افزایش نمی‌دهد. دلیل دیگر این است‌ که با افزایش بیکاری،میزان مالیات‌ها هم سیر صعودی پیدا می‌کند، زیرا وجود بیکاری منجر به سرمایه‌گذاری دولت‌ها برای اشتغال‌ زایی می‌شود و یکی از منابع تامین اعتبارات مربوط به‌ سرمایه‌گذاری‌های دولت نیز احذ مالیات از شاغلان است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.