Skip to main content
فهرست مقالات

مقایسه کودکان تحت درمان و بدون درمان ریتالین :adhd حافظه کلامی و بصری در

نویسنده:

ISC (6 صفحه - از 26 تا 31)

کلید واژه های ماشینی : حافظه، درمان، کودکان دچار ADHD، ریتالین، حافظه کلامی و بصری، پردازش اطلاعات، کلامی، فراخوانی، حافظه فوری بصری، حافظه فوری

اختلال نقص توجه همراه با بیش فعالی [Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD)] یکی از اختلالات رایج روان شناختی کودکان است. در این مطالعه، حافظه فوری و تاخیری کلامی و حافظه فوری و تاخیری بصری در کودکان دچار ADHD تحت درمان و بدون درمان با داروی ریتالین (متیل فنیدیت) بررسی شده است. به همین منظور 24 پسر 12-6 ساله مبتلا به اختلال ADHD تحت درمان دارویی و بدون درمان دارویی، با استفاده از مقیاس ارزیابی والدین کانرز و مصاحبه بالینی به وسیله روان پزشک انتخاب و حافظه کلامی و بصری آنها بررسی گردید. برای بررسی حافظه فوری و تاخیری کلامی، از آزمون فراخوانی داستان و برای بررسی حافظه بصری (فوری و تاخیری)، از آزمون مخصوص حافظه کلامی و حافظه فوری بصری کیم کاراد استفاده شد. نتایج نشان داد که عملکرد کودکان دچار ADHD تحت درمان، در زمینه های حافظه فوری کلامی و حافظه فوری بصری بهتر از عملکرد کودکان دچار ADHD بدون درمان بوده است که این اثر احتمالی «درمان دارویی» را مطرح می کند. این در حالی است که عملکرد کودکان دچار ADHD تحت درمان، در زمینه حافظه تاخیری کلامی و بصری تقریبا همانند کودکان دچار ADHD بدون درمان بوده است. پس می توان چنین احتمال داد که کودکان دچار ADHD نواقصی در حافظه فعال دارند که درمان دارویی می تواند آنها را رفع کند.

خلاصه ماشینی:

"در این مطالعه،حافظه فوری‌ و تأخیری کلامی و حافظهء فوری و تأخیری بصری در کودکان دچار ADHD تحت درمان و بدون درمان با داروی ریتالین(متیل فنیدیت)بررسی شده است. به همین منظور 24 پسر 12-6 سالهء مبتلا به اختلال ADHD تحت درمان دارویی و بدون درمان دارویی،با استفاده‌ از مقیاس ارزیابی والدین کانرز و مصاحبه بالینی به وسیله روان پزشک انتخاب و حافظهء کلامی و بصری آنها بررسی حافظهء فوری و تأخیری کلامی،از آزمون‌ فراخوانی داستان و برای بررسی حافظهء بصری(فوری و تأخیری)،از آزمون مخصوص‌ حافظهء کلامی و حافظهء فوری بصری کیم کاراد استفاده شد. نتایج نشان داد که عملکرد کودکان دچار ADHD تحت درمان،در زمینه‌های حافظه فوری کلامی و حافظه فوری بصری‌ بهتر از عملکرد کودکان دچار ADHD بدون درمان بوده است که این اثر احتمالی«درمان‌ دارویی»را مطرح می‌کند. به طور کلی نتایج تحقیق نشان می‌دهد که ممکن است عملکرد کودکان دچار ADHD در فراخوانی فوری حافظه کلامی و حافظه‌ بصری به دلیل مصرف دارو(ریتالین)بهتر شده باشد،اما دارو هیچ‌ تأثیری بر عملکرد آنها در فراخوانی تأخیری حافظه کلامی و بصری‌ نداشته است. همچنین،کودکان دچار ADHD بدون درمان،در حافظه‌ فوری بصری عملکرد ضضعیفی دارند و این در حالی است که با مصرف دارویی ریتالین می‌توان عملکرد آنها را در آزمون‌ فراخوانی فوری حافظه بصری تا حد کودکان عادی بهبود بخشید. به نظر می‌رسد که کودکان دچار ADHD در حافظهء کوتاه‌ مدت(فعال)مشکلاتی را تجربه می‌کنند و هر چه تمرکز تکرار به‌ منظور یادگیری افزایش می‌یابد،میزان فراخوانی و یادآوری مطالب‌ نیز بهتر می‌گردد،به طوری که عملکرد این کودکان مانند کودکان‌ عادی می‌شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.