Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی وضعیت پژوهش های حوزه خواب در ایران

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (5 صفحه - از 34 تا 38)

کلید واژه های ماشینی : بانک‌های اطلاعاتی ، خواب ، بانک اطلاعات پژوهش بهداشت روان ، بانک ، اطلاعات پژوهش بهداشت روان کشور ، بانک راهنمای مقالات علوم پزشکی ، پژوهش ، راهنمای مقالات علوم پزشکی ایران ، بررسی بانک‌های اطلاعاتی داخلی ، بانک‌های اطلاعاتی داخلی

هدف:هدف این مطالعه، بررسی کتاب سنجی وضعیت پژوهش ها در حوزه خواب در ایران و مقایسه آن با چند کشور دیگر است. روش: این ارزیابی براساس جست و جو در بانک های اطلاعاتی داخلی و بین المللی، شامل بانک اطلاعات پژوهش بهداشت روان کشور(IranPsych) و بانک راهنمای مقالات علوم پزشکی ایران(IranMedex) و دو بانک Medline وPsychInfo انجام شد. دوره زمانی مورد نظر در بانک های داخلی، از اولین سال پوشش اطلاعاتی تا پایان سال 1382 و در بانک های بین المللی، از ابتدای سال 1983 تا پایان سال 2002 بود. راهبرد اصلی برای پیدا کردن مقالات، جست وجوی کلمات کلیدی مرتبط با موضوع خواب به دو زبان فارسی و انگلیسی در عناوین مقالات و نام ایران و شهر های دانشگاهی اصلی کشور در آدرس مقالات بود. شاخص های ارزیابی شامل تعداد کل مقالات، تعداد مقالات برحسب سال، نوع مقاله و طبقه بندی موضوعی و نسبت مقالات خواب به کل مقالات بود. برخی شاخص ها با موارد مشابه در کشورهای مصر، ترکیه و ایالات متحده مقایسه شدند. یافته ها: در دوره زمانی این بررسی، در بانک های اطلاعاتی Medline وPsychInfo از کشور ایران هیچ پژوهشی با موضوع خواب وجود نداشت و در این زمینه ما از کشورهای مصر و ترکیه عقب تر بودیم. در بررسی بانک های اطلاعاتی داخلی، تعداد کل مقالات در هر دو بانک، فقط 22 مقاله بود. درصد مقالات خواب به کل مقالات در بانکIranPsych ، 31/0 درصد و در بانک IranMedex ،13/0 درصد است. نتیجه گیری: پژوهش در حیطه خواب، به دلایل مختلف مورد کم توجهی واقع شده است. دستیابی به وضعیت مطلوب تر در این زمینه، نیازمند توجه بیشتر پژوهشگران به موضوع خواب و فراهم آوردن امکانات و تجهیزات اختصاصی است.

خلاصه ماشینی:

"کشور( IranPsych )و بانک راهنمای مقالات علوم پزشکی ایران( IranMedex )و دو بانک‌ مرتبط با موضوع خواب به دو زبان فارسی و انگلیسی در عناوین مقالات و نام ایران و Medline و PsychInfo از کشور ایران هیچ پژوهشی با موضوع خواب وجود نداشت و در نتیجه‌گیری:پژوهش در حیطهء خواب،به دلایل مختلف مورد کم‌توجهی واقع شده است. علمی،یعنی تعداد مقالات منتشر شده در مورد یک موضوع خاص‌ مربوط به موضوع خواب است که در مجلات داخلی یا بین المللی‌ برای ارزیابی وضعیت پژوهش با موضوع خواب در ایران،دو پوشش این بانک از اولین مقالات ایرانی منتشر شده در اوایل قرن‌ کلیدی مرتبط با موضوع خواب در عناوین مقالات بود. روند انتشار مقالات بین المللی با موضوع خواب در سه‌ تعداد کل مقالات در هر دو بانک 22 مقاله است. نمودار 1-روند انتشار مقالات داخلی با موضوع خواب که تا پایان سال 1382 راهنمای مقالات علوم پزشکی ایران( IranMedex )نمایه شده‌اند(تا قبل از سال 1370،هیچ مقاله‌ای با موضوع خواب نمایه نشده بود). (1)- King جدول 2-روند انتشار مقالات با موضوع خواب که از ابتدای سال 1983 تا جدول 3-تعداد و درصد مقالات داخلی با موضوع خواب،به تفکیک نوع‌ راهنمای مقالات علوم پزشکی ایران( IranMedex )،نمایه شده‌اند. بنابراین برخی مقالات با موضوع خواب که در سایر مجلات چاپ‌ هیچ پژوهشی با موضوع خواب از ایران چاپ نشده است و در این‌ پژوهش‌های منتشر شده در مجلات داخلی نیز اندک است. اقتصادی-اجتماعی است که اختلالات خواب بر جامعه تحمیل‌ این مسئله باعث کاهش جذابیت موضوع خواب برای پژوهشگران‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.