Skip to main content
فهرست مقالات

اثربخشی درمان شناختی - رفتاری گروهی در اختلال وسواسی - اجباری

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (6 صفحه - از 8 تا 13)

کلیدواژه ها :

گروه درمانی ،اختلال وسواسی - اجباری‌ ،درمان شناختی – رفتاری

کلید واژه های ماشینی : درمان ، وسواسی ، اختلال وسواسی ، کاهش علایم اختلال وسواسی ، اجباری ، بیماران ، رفتاری ، درمان شناختی ، درمان اختلال وسواسی ، شیوه گروهی بر کاهش علایم

هدف: این پژوهش با هدف بررسی تاثیر درمان شناختی - رفتاری به شیوه گروهی بر کاهش علایم اختلال وسواسی – اجباری در بیماران سرپایی مراجعه کننده به مراکز خدمات روانشناختی اصفهان اجرا گردید. روش: بدین منظور تعداد هشت بیمار مبتلا به اختلال وسواسی – اجباری به روش تصادفی زمانی انتخاب شدند و به طور تصادفی در دو گروه چهار نفری شامل یک گروه آزمایشی و یک گروه کنترل قرار گرفتند. پرسشنامه وسواسی – اجباری مادزلی به عنوان پیش آزمون و پس آزمون در مورد دو گروه اجرا گردید. گروه آزمایشی به مدت یک ماه تحت درمان شناختی - رفتاری به شیوه گروهی قرار گرفتند و آزمودنی های گروه کنترل در فهرست انتظار بودند. یافته ها: درمان گروهی شناختی – رفتاری منجر به کاهش معنی دار علایم وسواسی – اجباری در گروه آزمایشی نسبت به گروه کنترل شد. نتیجه گیری: روش شناختی – رفتاری به شیوه گروهی می تواند جایگزین مناسبی در درمان اختلال وسواسی - اجباری باشد.

خلاصه ماشینی:

"اثربخشی درمان شناختی-رفتاری گروهی در اختلال وسواسی-اجباری هدف:این پژوهش با هدف بررسی تأثیر درمان شناختی-رفتاری به شیوه گروهی بر کاهش‌ علایم اختلال وسواسی-اجباری در بیماران سرپایی مراجعه‌کننده به مراکز خدمات‌ آزمایشی به مدت یک ماه تحت درمان شناختی-رفتاری به شیوه گروهی قرار گرفتند و رفتاری منجر به کاهش معنی‌دار علایم وسواسی-اجباری در گروه آزمایشی نسبت به گروه‌ اجزای شناختی در این اختلال است. علایم این اختلال مورد توجه قرار داده‌اند. اختلال وسواسی-اجباری رویکرد کاملا جدیدی است که از یک‌ گیرنده منفعل درمان نیست و این شیوه در ایجاد فشار برای شکستن‌ نیز مانند روش فردی منجر به کاهش قابل‌توجه علایم وسواسی- بررسی‌های انجام شده به شیوه شناختی-رفتاری نیز نتایج‌ والدین آنها در 14 هفته درمان گروهی شناختی-رفتاری خاص‌ شیوه رفتاری)را مورد مطالعه قرار دادند و نیز پژوهش مک لین‌24،و (34)- McLean همکاران(2001)که تأثیر درمان شناختی-رفتاری را با درمان‌ تسهیل و تسریع فرآیند درمان دارد و نیز اهمیت این شیوه از نظر هدف بررسی تجربی کارآیی این شیوه در درمان اختلال وسواسی- خارج از کشور درمان شناختی-رفتاری به روش گروهی منجر به‌ درمان شناختی-رفتاری در کاهش علایم وسواسی-اجباری در میانگین نمرات وسواس دو گروه در مرحله پس‌آزمون است. آزمایشی در مقایسه با گروه کنترل در مرحله پس‌آزمون شده است. به شیوه شناختی-رفتاری در کاهش علایم وسواس و اجبار بود نتایج نشان داد که درمان شناختی-رفتاری به روش‌ تأثیری که رابطه اجتماعی در بالا بردن خلق بیماران دارد-که با پژوهش‌های کنترل شده نیز نشان داده شده‌ گروهی با شیوه شناختی-رفتاری نیز تسهیل و تسریع درمان را دو"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.