Skip to main content
فهرست مقالات

گزارش یک مورد اختلال ساختگی و کالتی با علایم وسواسی

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (5 صفحه - از 51 تا 55)

کلیدواژه ها :

کودکان ،اختلال وسواسی - اجباری ،اختلال ساختگی وکالتی

کلید واژه های ماشینی : کودک، درمان، مادر، بیماری، مادربزرگ، علایم، اختلال ساختگی وکالتی، علایم روانپزشکی در کودکان گزارش، پزشکی، تشخیص اختلال ساختگی وکالتی

هدف: تا کنون موارد معدودی از اختلال ساختگی، با علایم روانپزشکی در کودکان گزارش شده است. آشنایی با چنین بیمارانی می تواند به درمانگران لزوم مدنظر قرار دادن این تشخیص را یادآوری کند. روش: در این نوشتار یک کودک هشت ساله، توسط مادربزرگ خود برای درمان علایم وسواسی ارجاع داده شده است. این کودک در سه سال گذشته برای درمان این علایم به پزشکان مختلف مراجعه کرده و تحت درمان با فلوکستین تا 60 میلی گرم در روز بوده است. یافته ها: در طی دوره درمان هیچگاه بهبودی مشاهده نشد. در بررسی های به عمل آمده، هیچ علامت وسواسی در کودک ملاحظه نشد. عملکرد کودک در حوزه های تحصیلی و بین فردی کاملا طبیعی بود. مادر بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی پارانویید بود و کودک از این مساله رنج می برد. کودک با مادربزرگ خود زندگی می کرد و ارتباط عاطفی مناسبی با مادر و مادربزرگ خود نداشت. کودک از قول مادربزرگ خود، اظهار می کرد که رعایت شدید بهداشت می تواند مانع ابتلای او به بیماری مشابه مادرش شود. مادربزرگ بیمار از احساس گناه ناشی از عدم درمان مناسب دخترش رنج می برد. او دارو را با دو برابر مقدار تجویز شده به کودک می داد و اصرار بر تغییر یا افزایش دارو با توجه به عدم پاسخ کودک به درمان داشت. نتیجه گیری: با توجه به بررسی های به عمل آمده، تشخیص اختلال ساختگی وکالتی برای کودک گذاشته شد. جدا کردن کودک از مادربزرگش، و جلسات روان درمانی حمایتی موجب بهبود علایم وسواس کودک شد.

خلاصه ماشینی:

"گزارش یک مورد اختلال ساختگی وکالتی با علایم وسواسی روش:در این نوشتار یک کودک هشت ساله،توسط مادربزرگ خود برای‌ درمان علایم وسواسی ارجاع داده شده است. این کودک در سه سال گذشته برای درمان این‌ علایم به پزشکان مختلف مراجع کرده و تحت درمان با فلوکستین تا 60 میلی‌گرم در روز بوده‌ مادر بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی پارانوئید بود و کودک از این مسئله‌ کودک با مادربزرگ خود زندگی می‌کرد و ارتباط عاطفی مناسبی با مادر و می‌داد و اصرار بر تغییر یا افزایش دارو با توجه به عدم پاسخ کودک به درمان داشت. اختلال ساختگی وکالتی با علایم روانی پدیده‌ به این بیماری ذهنی کودک می‌توان اختلال ساختگی‌ لازم به ذکر است که مادر کودک از شش سال پیش مبتلا به‌ کودک رابطه عاطفی مناسبی با مادر خود ندارد و ابتلای خود به بیماری روانی نگران بود و اظهار می‌کرد که‌ وجود نداشت و علایم اختلال تفکر نیز دیده نشد. که مؤید تشخیص اختلال ساختیگی وکالتی در کودک بود. به دست آوردن موادی شامل آلومینیم،آهن و سیلیس از نمونه‌پاروتید بیمار احتمال وجود این بیماری مطرح شد. آنها متوجه تزریق این مواد به پاروتید کودک توسط مادربزرگ او مورد اختلال ساختگی وکالتی با علایم جسمی را در کودکی 12 از اختلال ساختگی وکالتی را مطرح کرد که علایم به صورت‌ وجود اختلال ساختگی وکالتی را در کودک تقویت نمود. در واقع کودک توسط مادربزرگ خود مورد سوء با توجه به عدم وجود اختلال وسواس مادربزرگ کودک، احتمال الگوبرداری کودک از وی و تقلید علایم نیز منتفی است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.