Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی میزان آگاهی پزشکان عمومی در خصوص قوانین و شرایط صدور گواهی ها و مسائل قانونی مربوط به آن در تابستان 1381

نویسنده:

(3 صفحه - از 9 تا 11)

کلید واژه های ماشینی : پزشکی، بررسی میزان آگاهی پزشکان عمومی، گواهی، پزشکان عمومی در خصوص قوانین، حرفه، قوانین و شرایط صدور گواهی، صدور گواهی، خصوص قوانین و شرایط صدور، پزشکان عمومی، امتیازات

زمینه: حرفه پزشکی از گذشته دور حرفه‌ای مقدس و مورد احترام بوده است و بزرگان این حرفه از بقراط و ارسطو و ابن‌سینا گرفته، تاکنون نسل اندر نسل قداست آن را حفظ کرده‌اند و ما نیز در حفظ آن کوشا باشیم. با توجه به اینکه تخطی از قوانین مربوط به این حرفه باعث خدشه‌دار شدن این حرفه مقدس می‌گردد، آگاهی پزشکان از قوانین حاکم بر آن از اهمیت بسزایی برخوردار می‌باشد. از این رو محققین بر آن شدند تا در مرحله اول میزان آشنایی و آگاهی پزشکان در خصوص صدور گواهی‌ها را تعیین نمایند. روشها: ابتدا پرسشنامه‌ای شامل 23 سوال در مورد مسایل قانون گواهی نویسی و شرایط صدور گواهی با استفاده از کتب مرجع تهیه گردید و سپس در بین پزشکان شرکت کننده همایش پزشکان عمومی تابستان 1381 در محل همایشهای رازی پخش گردید و پس از تکمیل، جمع‌آوری شد و با استفاده از نرم‌افزار SPSS اطلاعات بدست آمده آنالیز گردید. یافته‌ها: در این بررسی 500 نفر از پزشکان عمومی شرکت کردند که 31.6 درصد (158 نفر) آنها را از خانمها و 68.4 درصد (342 درصد) را آقایان تشکیل می‌دادند. میانگین مجموع امتیاز کسب شده توسط افراد پژوهش (0.23±8.1) بود و نمای مجموع امتیاز کسب شده 8 بود. از طرفی حداقل امتیازات 1 و حداکثر آن 16 بود. میانگین مجموع امتیازات در گروههای جنسی مختلف آماری معنی‌داری نداشت(p=0.12) . بین میانگین سنی افراد مورد پژوهش میانگین مجموع امتیازات آنها همبستگی آماری منفی معنی‌داری وجود داشت (p=0.02 وr=0.14 ). نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج بدست آمده در خصوص میانگین امتیازات افراد در برابر 23 امتیاز کلی می‌توان به این نکته قابل تامل دست یافت که میزان اطلاع جامعه پزشکی از نحوه صحیح صدور گواهی ها بسیار پایین‌‌تر از حد استاندارد می‌باشد که این امر لزوم آموزش جامعه پزشکی در این مورد را می‌رساند.

خلاصه ماشینی:

"امتیاز کسب شده توسط افراد مورد پژوهش()بود و نمای مجموع امتیاز کسب‌ افراد مورد پژوهش و میانگین مجموع امتیازات آنها همبستگی آماری منفی معنی‌داری‌ پزشکی از نحوه صحیح صدور گواهیها بسیار پایین‌تر از حد استاندارد می‌باشد که این امر لزوم آموزش جامعه پزشکی در این مورد را می‌رساند. افزایش سطح آگاهی جامعه پزشکی در مورد قوانین مربوط به این رشته در حد که میزان آگاهی جامعه پزشکی را از نحوه صدور گواهی‌ها و قوانین مربوط استعلاجی یا استراحت که صدور این گواهی دارای شرایط خاص‌ 2. تاریخ صدور گواهی و نیز مدت زمان استراحت باید هم به عدد نکته قابل تامل این بود که هیچ‌یک از افراد مورد پژوهش‌ میانگین امتیازات افراد مورد پژوهش براساس محل کار تهران یا شهرستان نیز نکته جالب‌توجه این بود که بین میانگین سن افراد مورد پژوهش و میانگین‌ از طرفی بین میانگین سنی افراد مورد پژوهش و میانگین‌ بازآموزی را برای جامعه پزشکی در مورد نحوه صحیح و اصول‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.