Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی نگرش اساتید و دستیاران بالینی دانشکده پزشکی شیراز در رابطه با گفتن تشخیص به بیماران غیر قابل درمان

نویسنده:

(5 صفحه - از 34 تا 38)

کلید واژه های ماشینی : دستیاران بالینی دانشکده پزشکی شیراز ، نگرش اساتید و دستیاران بالینی ، بیمار ، پزشکی ، دستیاران بخش‌های بالینی دانشکده پزشکی ، بخش‌های بالینی دانشکده پزشکی شیراز ، بیماران غیر قابل‌درمان ، گفتن تشخیص به بیماران غیر ، بررسی نگرش اساتید و دستیاران ، دانشکده پزشکی شیراز در رابطه

زمینه: هدف از این بررسی آگاهی از نگرش و چگونگی عملکرد اساتید و دستیاران بخش‌های بالینی دانشکده پزشکی شیراز در رابطه با گفتن تشخیص به بیماران غیرقابل درمان منجر به مرگ بوده است. روشها: در این مطالعه 100 نفر از پزشکان بخشهای بالینی (50 نفر هیات علمی و 50 نفر دستیار) که به صورت تصادفی انتخاب گردیده بودند، در یک مصاحبه حضوری شرکت کردند و به 6 سوال پاسخ گفتند. سوالات شامل گفتن یا نگفتن تشخیص، تبعات آشکار سازی تشخیص و اطلاع از موارد قانونی مربوط بودند . یافته‌ها: بر این اساس 74 درصد از پاسخ دهندگان تشخیص را به بیماران نمی‌گویند. لذا این بیماران از پیش‌آگهی بیماری و تصمیمات درمانی که برای آنها گرفته می‌شود اطلاع درستی ندارند. ترس پزشکان از تبعات ناگوار و غیرقابل پیش‌بینی، عمده‌ترین علت اجتناب از آشکار سازی تشخیص می‌باشد. نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد با تغییر نگرشی که در کشورهای دیگر بوجود آمده، بررسی دقیقتر جنبه‌های اخلاقی و قانونی آشکارسازی تشخیص با در نظر گرفتن عوامل اجتماعی و فرهنگی و آموزشی آن در بخش‌های بالینی مورد نیاز است.

خلاصه ماشینی:

"دستیاران بخش‌های بالینی دانشکده پزشکی شیراز در رابطه با گفتن تشخیص به‌ لذا این بیماران از پیش آگهی بیماری و تصمیمات درمانی که برای آنها بالینی دانشکده پزشکی دانشگاه شیراز در رابطه با گفتن تشخیص به‌ 2. آیا تشخیص بیماری را به خود بیمار می‌گویید،علت بیان و یا عدم‌ 4. به نظر شما چه تبعاتی در گفتن تشخیص به بیمار وجود دارد و 5. آیا از آنچه قانون در مورد گفتن تشخیص به بیمار غیرقابل درمان‌ 2-آیا تشخیص بیماری غیرقابل درمان را به خود بیمار می‌گویید، علت بیان تشخیص بیماری به خود بیمار چیست؟ نگرش اساتید و دستیاران پیرامون این موضوع به شرح مندرج در جدول 1 می‌باشد. نگرش اساتید و دستیاران بالینی دانشکده پزشکی شیراز پیرامون گفتن تشخیص به بیماران غیرقابل درمان‌ از 12 نفر اساتید و 7 نفر دستیارانی که تشخیص را به خود بیمار که این«حق طبیعی هر بیمار است که در مورد بیماری خود اطلاع‌ داشته باشد و این خود بیمار است که باید تصمیم بگیرد که آیا 3-در صورت نگفتن تشخیص بیماری به خود بیمار آیا خانواده‌ 4-نظر شما در مورد تبعاتی که گفتن تشخیص بیماری به خود 5-آیا از آنچه که قانون در مورد گفتن تشخیص بیماری می‌گوید نگرش اساتید و دستیاران بالینی دانشکده پزشکی شیراز در رابطه با اعلام زمان زنده ماندن به بیماران غیرقابل درمان‌ گفتن تشخیص بیماری در چند دهه اخیر تغییر کرده است و عامل‌ عوامل عمده در اجتناب پزشک از افشای تشخیص به خود بیمار برای برقراری تفاهم،تلویحا به این معنی است که پزشک و بیمار municate the diagnosis of cancer to patients?Ann Med."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.