Skip to main content
فهرست مقالات

مقاله مروری: مروری بر سم شناسی جونده کش های ضد انعقادی نسل دوم رایج در ایران

نویسنده:

(8 صفحه - از 46 تا 53)

کلید واژه های ماشینی : سموم، مسمومیت، انعقادی، کبد، خونریزی، عوامل ضدانعقادی طولانی اثر، افزایش روزافزون مصرف عوامل جونده‌کش، مصرف عوامل جونده‌کش ضد انعقادی، PT، عوامل جونده‌کش ضد انعقادی نسل

افزایش روزافزون مصرف عوامل جونده‌کش ضد انعقادی نسل دوم موسوم به عوامل سوپر وارفارینی بعلت عدم بروز مقاومت نسبت به این عوامل در جوندگان، قدرت بیشتر و طولانی اثر بودن، نسبت به عوامل ضدانعقادی نسل اول بعنوان یک مساله تهدیدکننده بهداشت عمومی جامعه، در جهان و از جمله کشور ما، می‌تواند حائز اهمیت باشد. این امر لزوم آشنایی با این عوامل جهت شناسایی و درمان و مسمومیتهای ناشی از آنها را اجتناب‌ناپذیر می‌نماید. عوامل ضد انعقادی طولانی اثر یا نسل دوم مانند عوامل وارفارینی با مهار سنتز فاکتورهای انعقادی وابسته به ویتامینK ، سبب بروز اختلالات انعقادی و خونریزی می‌شوند. اگرچه در بسیاری از موارد مصرف مقادیر کم با علایم و نشانه‌های خفیف مسمومیت همراه است ولی در مصرف مقادیر بیش از حد، خونریزی و تشدید اختلالات ممکن است تهدید کننده حیات فرد محسوب گردد. درمان در اینگونه موارد بصورت اقدامات کلاسیک در سایر مسمومیتها بوده، شامل تثبیت بیمار، آلودگی زدایی، افزایش دفع سم از بدن، تجویز پادزهر و سایر اقدامات حمایتی و علامتی می‌‌باشد. جهت شناسایی و تعیین مقدار اینگونه سموم بویژه در موارد بالینی یا قانونی می‌توان از نمونه‌های بیولوژیک بدست آمده از بیمار مانند سرم، پلاسما و ادرار یا نمونه‌های بافتی (کبد، ریه، طحال) استفاده کرد. مهمترین روشهای آنالیز این سموم در نمونه‌های زیستی عبارتند ازHPTLC ،HPLC و GC/MS که با در نظر گرفتن مزایا و معایب هر روش می‌توان نسبت به استفاده از آنها جهت آنالیز سموم اقدام کرد.

خلاصه ماشینی:

"جهت شناسایی و درمان مسمومیتهای ناشی از آنها را اجتناب‌ناپذیر می‌نماید. روش می‌توان نسبت به استفاده از آنها جهت آنالیز سموم اقدام کرد. استفاده گردد که از جمله این عوامل می‌توان به ترکیبات ضدانعقادی‌3 تماس با عوامل ضدانعقادی طولانی اثر و مسمومیتهای ناشی از دو دسته اخیر،به نام عوامل ضدانعقادی نسل دوم‌18یا طولانی اثر19 عوامل وارفارینی و ضدانعقادی طولانی اثر باعث مهار آنزیم‌ عوامل این گروه،دوز حدود mg/kg 01/0 با بروز اختلالات انعقادی همراه‌ انعقادی است،اما در موارد مسمومیت با مقادیر زیاد از عوامل مذکور، شایعترین علت مرگ در مسمومیت با این عوامل محسوب می‌شود) زیاد عوامل ضدانعقادی طولانی اثر،میزان PT یا INR باید فورا ارزیابی‌ میزان PT یا INR مطرح کننده مسمومیتهای شدید است که در این بیماران‌ شناسایی و تعیین مقدار عوامل جونده‌کش ضدانعقادی طولانی‌ چندین روش جهت شناسایی و تعیین مقدار عوامل جونده‌کش‌ این روش فاقد هرگونه تداخلی جهت شناسایی و تعیین‌ روش کروماتوگرافی مایع با کارکرد عالی جهت آنالیز عوامل ضدانعقادی‌ طولانی اثر در نمونه‌های سرم و کبد جوندگان استفاده شد. در این روش سموم ضدانعقادی توسط حداقل مقادیر قابل شناسایی (LOD) این روش در حداقل مقادیر قابل شناسایی (LOD) در این روش بین mcg/g 11/0 01/0 در روش ابداع شده توسط این محقق،سموم از نمونه ادرار،توسط در این روش تکنیک فول‌اسکن‌مود2جهت شناسایی سموم استفاده گردید و دقیق و حساس جهت شناسایی و تعیین مقدار اینگونه سموم می‌تواند جهت خودکشی،چندین مرتبه اقدام به مصرف این عوامل نموده است‌ ممکن است در جذب عوامل ضدانعقادی مذکور،مفید باشد1 و 6 و 7 و 8."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.