Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی شیوع اختلال استرس پس از سانحه و علایم آن در بازماندگان زلزله بم

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (13 صفحه - از 58 تا 70)

کلیدواژه ها :

جمعیت ،شیوع ،زلزله ،اختلال استرس پس از سانحه

کلید واژه های ماشینی : زلزله ، شیوع ، PTSD ، تروما ، بررسی شیوع اختلال استرس ، بازماندگان زلزله بم ، اختلال ، اختلال استرس ، جمعیت بازماندگان زلزله بم ، مطالعه شیوع اختلال استرس

هدف: در این مطالعه شیوع اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)، اختلال نسبی استرس پس از تروما (partial PTSD)، و علایم آن در جمعیت بازماندگان زلزله بم مورد بررسی قرار گرفت. روش: برای تعیین شیوع PTSD و علایم آن در این مطالعه مقطعی که حدود هشت ماه پس از وقوع زلزله انجام شد از مصاحبه بالینی بر اساس CIDI (مصاحبه تشخیصی جامع بین المللی) استفاده شد. نمونه مطالعه شامل 786 نفر از جمعیت بم بود که به صورت تصادفی و با مراجعه خانه به خانه انتخاب شد. یافته ها: حدود 98 درصد از پاسخ دهندگان حداقل با یک تروما مواجهه داشتند. در 2/87 درصد بدترین ترومای تجربه شده دیدن جراحت یا جسد دیگران بود. شیوع PTSD طول عمر 1/59 درصد، شیوع PTSD نسبی (وجود برخی علایم PTSD بدون تکمیل کامل معیارها) و PTSD فعلی به ترتیب 2/20 درصد و 9/51 درصد بود. تفاوت شیوع در زنان و مردان از نظر آماری معنی دار نبود. از گروه های علایم، «اجتناب و کرختی» کم ترین و «تجربه مجدد واقعه» بیشترین شیوع را داشتند. نتیجه گیری: PTSD در بازماندگان زلزله بم بسیار شایع می باشد که ضرورت مداخلات مبتنی بر جامعه را برای جمعیت آسیب دیده مطرح می سازد.

خلاصه ماشینی:

"بررسی شیوع اختلال استرس پس از سانحه و علایم آن در بازماندگان زلزله بم هدف:در این مطالعه شیوع اختلال استرس پس از سانحه( PTSD )،اختلال نسبی استرس پس‌ از تروما( partial PTSD )،و علایم آن در جمعیت بازماندگان زلزله بم مورد بررسی قرار روش:برای تعیین شیوع PTSD و علایم آن در این مطالعه مقطعی که حدود هشت ماه‌ هدف از انجام این مطالعه تعیین میزان شیوع طول عمر PTSD ، که یکی از اهداف این مطالعه بررسی شیوع هریک از علایم این‌ تشخیص PTSD در این مطالعه براساس معیارهای تشخیصی‌ که اولین علایم این اختلال پس از وقوع زلزله تجربه شده باشد و (4)- Post earthquake البته در این مطالعه برای افرادی که واجد معیارهای کامل PTSD درصد شیوع کلی حوادث با وزن‌دهی براساس نسبت تعداد مردان و زنان محاسبه گردیده است. جدول 2-توزیع فراوانی مطلق و نسبی اختلال استرس پس از سانحه و هریک از علایم آن و مقایسه آنها در دو جنس در بازماندگان زلزله بم درصد شیوع کلی با وزن‌دهی براساس تعداد مردان و زنان محاسبه گردیده است. براساس نتایج این مطالعه شیوع طول عمر PTSD 1/59 درصد و همکاران،2003)و شیوع PTSD دو ماه پس از وقوع زلزله مرکز DSM-IV بود و شیوع بیشتری از این اختلال را گزارش می‌نمود در این مطالعه دیده شد که 8/87 درصد از افراد مبتلا به PTSD به‌عنوان یکی از معیارهای لازم برای تشخیص این اختلال وارد شده‌ کرختی»از بقیه گروه علایم این اختلال شیوع بسیارکمتری دارد. مطالعه بیشتر از مردان بود و این با الگوی جمعیت بم در زمان‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.