Skip to main content
فهرست مقالات

طراحی مدل توسعه سواد اطلاعاتی در ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (22 صفحه - از 109 تا 130)

کلیدواژه ها :

فناوری اطلاعات ،توسعه اطلاعاتی ،سواد اطلاعاتی و ایران

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، فناوری اطلاعات ، طراحی مدل توسعۀ سواد اطلاعاتی ، توسعۀ سواد اطلاعاتی ، توسعۀ سواد اطلاعاتی در ایران ، مدل ، تبیین مفهوم سواد اطلاعاتی ، توسعۀ اطلاعاتی ، توسعۀ سواد اطلاعاتی در جهان ، کامپیوتر

فناوری اطلاعات موجب تغییراتی بینادین در ادراک عمومی نسبت به توسعه شده و تاثیر آن به حدی بوده است که اینک فناوری اطلاعات محور توسعه ملی تلقی می شود. مهم ترین رکن توسعه اطلاعاتی تربیت نیروی خلاق در زمینه فناوری اطلاعات است. در این مقاله با تبیین مفهوم سواد اطلاعاتی به عنوان جانمایه نظام آموزشی مبتنی بر فناوری اطلاعات، با بررسی تطبیقی مهم ترین مدلهای توسعه سواد اطلاعاتی در جهان و مبتنی بر مطالعه ای پیمایشی در همه استان های کشور، مدلی جدید برای توسعه سواد اطلاعاتی در ایران ارایه و در پایان با بیان ویژگی های اصلی این مدل توسعه ای، نحوه عملیاتی کردن آن در سطوح مختلف تبیین شده است. ویژگی مهم مدل ارایه شده همخوانی بالای آن با مدل های بین المللی در عین بومی بودن آن برای آحاد کشور است. کاربست این مدل موجب ایجاد چهارچوبی هدفمند به منظور حرکت جامعه ایرانی به سوی توسعه اطلاعاتی پایدار خواهد بود.

خلاصه ماشینی:

"در این مقاله به منظور نیل به مدل توسعۀ سواد اطلاعاتی در ایران،جامعه‌ای متشکل از حدود هشتصد نفر با میزان تحصیلات متفاوت از بیست و نه استان کشور[مشاغل مختلف شامل معلم،مربی،مدیر و کارمند]به عنوان جامعۀ آماری تحقیق مورد بررسی و نظرسنجی قرار گرفته است و براساس نیازهای اطلاعاتی آنان و نیز با مطالعۀ تطبیقی مدلهای موجود در جوامع مختلف،مدل مناسبی برای توسعۀ سواد اطلاعاتی در ایران ارائه شده است. جدول 1-مهارتهای مورد نیاز برای توسعۀ سواد اطلاعاتی با توجه به مطالعات تطبیقی (به تصویر صفحه مراجعه شود) (به تصویر صفحه مراجعه شود) بررسی مدلهای معتبر توسعۀ سواد اطلاعاتی در جهان:برخی از گواهینامه بین المللی معتبر مربوط به توسعۀ سواد اطلاعاتی بدین شرح است: گواهینامۀ بین المللی آموزش کامپیوتر:گواهینامۀ بین المللی آموزش کامپیوتر24توسط مرکز ملی رایانش25در کشور انگلستان به عنوان دوره‌ای مقدماتی در فناوری اطلاعات برنامه‌ریزی شده است. جدول 8-بررسی میزان انطباق مهارتهای مدل توسعۀ اطلاعاتی با نتایج مطالعات تطبیقی و استانداردهای معتبر بین المللی (به تصویر صفحه مراجعه شود) جدول 9-سطوح تحقق مدل سواد اطلاعاتی در ایران (به تصویر صفحه مراجعه شود) نتیجه‌گیری فناوری اطلاعات به عنوان شاخه‌ای از فناوری است که با استفاده از سخت‌افزار،نرم‌افزار، فکرافزار و شبکه‌افزار امکان مطالعه و کاربرد داده و پردازش آن را در زمینه‌های مختلف مدیریتی و کاربردی فراهم می‌سازد و تأثیر شگرفی نیز بر تمام جوانب علمی،صنعتی،تجاری، اقتصادی و سیاسی زندگی بشر داشته است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.