Skip to main content
فهرست مقالات

در زندان های کشور در 6 ماهه اول سال 1383 (TB) مطالعه اپیدمیولوژی بیماری سل

نویسنده:

(4 صفحه - از 7 تا 10)

کلید واژه های ماشینی : زندان‌ها ، سل ، بیماری ، TB ، درمان ، مطالعه اپیدمیولوژی بیماری سل ، ابتلا ، سل مقاوم به درمان ، بیماری سل ، بهداشت و درمان سازمان زندان‌ها

زمینه و هدف: امروزه علی رغم پیشرفت شگفت انگیز در علوم و تکنولوژی، بیماری سل که یک بیماری عفونی با ماهیت مزمن و بسیار مسری است همچنان یکی از مهم ترین علل مرگ و میر و ناتوانی انسانهاست. زندانیان در کشورهای مختلف، از گروههای پرخطر ابتلا به بیماری های عفونی از جمله TB محسوب می گردند. زندانیان به دلایل متعدد در خطر ابتلا به TB هستند از جمله محیط پرتراکم زندگی، سوء تغذیه، رفتارهای پرخطر، اعتیاد و ابتلا به HIV. در این مطالعه به بررسی شیوع TB در زندانهای کشور پرداخته شده است. روش بررسی: در این بررسی بر اساس چک لیست ها و فرم های طراحی شده، اطلاعات مورد نیاز از زندانهای سطح کشور توسط اداره کل بهداشت و درمان سازمان زندانها جمع آوری و آنالیز گردیده است. یافته ها: در این تحقیق 339 زندانی بیمار مبتلا به TB از 26 استان کشور شناسایی شده، مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفتند. این موارد همگی در سنین بالای 15 سال و بجز 2 مورد جنس مونث بقیه از جنس مذکر بودند. در 83 مورد ابتلا به TB توام با ابتلا به HIV بود. نتیجه گیری: به علت شرایط نامساعد زندان از نظر بهداشتی و عدم دسترسی به خدمات مناسب درمانی از زندانها به عنوان مخزن بالقوه بیماری سل نام برده می شود. در مقایسه با جمعیت شهری آمارهای سل در زندان بسیار بالاتر است. از سوی دیگر آمار منتشر شده از زندانها بیانگر تعداد بالایی از سل مقاوم به درمان می باشد. نتایج این مطالعه نیز نشان داد که شیوع سل در زندانهای ایران بالاست و در 83 مورد ابتلا سل توام با ابتلا به HIV بوده است که روند درمان را مشکل ساخته، خطر مقاومت آنتی بیوتیکی را افزایش می دهد. این امر اهمیت نظارت و درمان بیماری سل را در زندانها نشان می دهد.

خلاصه ماشینی:

"HIV در این مطالعه به بررسی شیوع TB در زندان‌های کشور پرداخته شده است. روش بررسی:در این بررسی براساس چک لیست‌ها و فرم‌های طراحی شده،اطلاعات مورد نیاز از زندان‌های سطح کشور توسط اداره کل‌ یافته‌ها:در این تحقیق 339 زندانی بیمار مبتلا به TB از 26 استان کشور شناسایی شده،مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفتند. نتیجه‌گیری:به علت شرایط نامساعد زندان از نظر بهداشتی و عدم دسترسی به خدمات مناسب درمانی از زندان‌ها به عنوان مخزن بالقوه بیماری‌ نتایج این مطالعه نیز نشان داد که شیوع سل در زندان‌های ایران بالاست و در 83 مورد ابتلا سل توأم‌ با ابتلا به HIV بوده است که روند درمان را مشکل ساخته،خطر مقاومت آنتی بیوتیکی را افزایش می‌دهد. اما در صورت عدم درمان در بیش از نیمی از موارد در مدت 5 سال به‌ برخی از علل بالا بودن شیوع سل در زندان‌ها از این قرار است: سویی دیگر HIV که در زندان‌ها بسیار شایع است نیز خطر بیماری‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.