Skip to main content
فهرست مقالات

عوامل پیش بینی کننده تراکئوستومی در جراحی قلب باز

نویسنده:

(6 صفحه - از 15 تا 20)

کلید واژه های ماشینی : تراکئوستومی، عوارض، عوامل پیش‌بینی‌کننده تراکئوستومی، قلب، بیماران، تراکئوستومی در جراحی قلب، جراحی قلب باز، مصرف دوز بالای اینوتروپ، نارسایی، عوارض تراکئوستومی

زمینه و هدف: یکی از عوارض شوم جراحی قلب، نارسایی تنفسی است که در بسیاری از موارد ناشی از اثرات گردش خون برون پیکری بر ارگان های بدن از جمله ریه می باشد. بیماران مبتلا به این عارضه به دستگاه ونتیلاتور بصورت طولانی مدت وابسته شده و سرانجام بعضی از آنها نیاز به تراکئوستومی پیدا می کنند؛ این بیماران در معرض عوارض تراکئوستومی از قبیل، تنگی تراشه، خونریزی، عفونت، هیپوکسی قرار می گیرند. روش بررسی: این مطالعه طی یک دوره 2.5 ساله و روی 1200 بیمار صورت گرفت. در این بررسی با استفاده زا آنالیز رگرسیون لجستیک، متغیر تراکئوستومی به عنوان متغیر وابسته و سایر متغیرها به عنوان متغیر مستقل در نظر گرفته شدند. در این مطالعه متغیرهایی با P-value کمتر از 5% بعنوان متغیرهای با اهمیت در نظر گرفته شدند و odd Ratio یا نسبت شانس آنها تعیین گردید. یافته ها: در این مطالعه متغیرهای با P-value کمتر از 5% شامل، مصرف دوز بالای اینوتروپ، زمان پمپ و تعبیه IABP (بالون پمپ) و نارسایی قلب و COPD (بیماری انسدادی مزمن ریه) و دیابت بود که odd Ratio آنها به ترتیب شامل 15.1، 12.1، 13.5، 21، 11، 16 به دست آمد. در این بررسی از 27 بیمار تراکئوستومی شده، 24 نفر وارد مطالعه شدند سرانجام 18 نفر پس از تراکئوستومی از دستگاه جدا شدند و 6 نفر در اثر عوارض تراکئوستومی فوت کردند. نتیجه گیری: با توجه به عوارض پیش گفته، تشخیص و شناخت عوامل پیش بینی کننده تراکئوستومی از لحاظ جلوگیری از عوارض مرگ و میر ناشی از تراکئوستومی در جراحی قلب باز بسیار مهم است.

خلاصه ماشینی:

"زمینه و هدف:یکی از عوارض شوم جراحی قلب،نارسایی تنفسی است که در بسیاری از موارد ناشی از اثرات گردش خون برون پیکری بر بیماران مبتلا به این عارضه به دستگاه ونتیلاتور بصورت طولانی مدت وابسته شده و سرانجام بعضی از آنها نیاز به تراکتوستومی پیدا می‌کنند;این بیماران در معرض عوارض تراکئوستومی از قبیل،تنگی تراشه،خونریزی،عفون،هیپوکسی قرار نارسایی قلب و COPD (بیماری انسدادی مزمن ریه)و دیابت بود که oddRatio آنها به ترتیب شامل 1/15،1/12،5/13،21،11،16 به‌ در این بررسی از 27 بیمار تراکئوستو می‌شده،24 نفر وارد مطالعه شدند سرانجام 18 نفر پس از تراکئوستومی از دستگاه جدا شدند ناشی از تراکئوستومی در جراحی قلب باز بسیار مهم است. نارسایی تنفسی پس از جراحی قلب باز یکی از عوارض شوم‌ باز برای کاهش مرگ بیماران دچار نارسایی تنفسی بسیار مهم است. اثر عدم رعایت دقیق معیارهای خارج کردن لوله تراشه پس از جراحی است باعث بروز عوارض و مرگ‌ومیر بیمارستانی می‌شود که این مرگ‌ قرار گرفته بودند وارد مطالعه شدند که در این بین 27 بیمار نیاز به‌ 2-نارسایی قلبی به صورت ادم ریوی در زمینه کاهش کارکرد قلب و از 18 بیمار سرانجام تراکئوستومی شده 30%دارای نارسایی قلبی،20%سابقه تعبیه IABP و 45%سابقه اینوتروپ پس‌ جدول 2-عوامل پیش‌گویی‌کننده نارسایی تنفسی بعد از عمل با روش رگرسیون لجستیک اینوتروپ شده است اما به مسئله ادم ریوی ناشی از مصرف داروهای‌ این مطالعات محدود بودن تعداد موارد نارسایی تنفسی مورد مطالعه، به عنوان بیماری زمینه‌ای باعث ادم ریوی و نارسایی قلبی شده است‌ تحقیقات آینده شانس نارسایی تنفسی بعد از جراحی قلب باز را در"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.