Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی نگرش روانپزشکان نسبت به پوشش روانپزشک و نحوه خطاب به بیماران

نویسنده:

(4 صفحه - از 21 تا 24)

کلید واژه های ماشینی : پزشک ، روانپزشک ، بیماران ، خطاب ، پوشش ، اطلاعات ، پوشش روانپزشک و نحوه خطاب ، مورد فرم لباس روانپزشک مرد ، پزشک مرد ، جنسیت

زمینه و هدف: ارتباط بین پزشک و بیمار یکی از مهم ترین نکات در حرفه پزشکی است. از عوامل موثر در این خصوص ظاهر و نوع پوشش پزشک و شیوه خطاب او به بیمار است. اینکه چه ویژگی های ظاهری از دیدگاه روانپزشک برای تسهیل ارتباط بهتر با بیمار مهم است هدف این تحقیق است. روش بررسی: این تحقیق بصورت توصیفی تحلیلی بر روی روانپزشکان و دستیاران روانپزشکی انجام شد. از طریق پرسشنامه ای اطلاعات زیر جمع آوری شد: سن، جنس، مدت طبابت به عنوان روانپزشک، فرم لباس مورد ترجیح برای روانپزشک مرد، فرم لباس مورد ترجیح برای روانپزشک زن، اولویت در انتخاب روانپزشک از نظر جنسیت یا مهارت از نظر بیمار، اولویت مورد خطاب قرار دادن پزشک توسط بیمار، استفاده از کلمه آقا یا خانم در خطاب کردن بیماران، نوع افعال و ضمایر بکار رفته توسط روانپزشک و بیمار حین مصاحبه از نظر جمع و مفرد بودن افعال و ضمایر. با نشان دادن 8 قطعه عکس از انواع پوشش پزشک مرد و زن در فرهنگ ایرانی از آنها خواسته می شد پوشش مناسب مورد نظر خود را بیان کنند. یافته ها: مجموعا 77 روانپزشک در این مطالعه شرکت کردند که 45 نفر (58.4%) مرد و 32 نفر (41.6%) زن بودند. در مورد فرم لباس روانپزشک مرد، 56 نفر (72.7%) کت و شلوار و در مورد پوشش روانپزشک زن، 25 نفر (32.5%) مانتوی رنگی و روسری رنگی، 22 نفر (28.6%) مانتو و مقنعه مشکی را انتخاب کردند. 63 نفر (81.8%) معتقد بودند از نظر بیماران جنسیت روانپزشک در تعیین پزشک معالج اهمیتی ندارد. 71 نفر از روانپزشکان (92.2%) عنوان دکتر و نام خانوادگی را از سوی بیماران ترجیح می دادند و 60 نفر (77.9%) از روانپزشکان معتقد بودند که بهتر است در خطاب به بیماران از کلمه آقا و خانم در ابتدای اسم آنها استفاده شود و 63 نفر (81.8%) عنوان کردند که در مصاحبه با بیماران بهتر است ضمایر و افعال جمع بکار برد و 67 نفر (87%) ترجیح می دادند که بیمارانشان در خطاب به آنها افعال جمع را بکار ببرند. نتیجه گیری: توجه به ظاهر روانپزشک و دقت در نوع خطاب به بیمار بر اساس آنچه که پزشکان به آن معتقدند همراه با ویژگی های بیماران، کمک موثری در بهبود رابطه پزشک – بیمار می باشد.

خلاصه ماشینی:

"اینکه چه ویژگی‌های ظاهری از دیدگاه روانپزشک برای تسهیل ارتباط بهتر با بیمار مهم است هدف این‌ روش و بررسی:این تحقیق بصورت توصیفی تحلیلی بر روی روانپزشکان و دستیاران روانپزشکی انجام شد. روانپزشک زن،اولویت در انتخاب روانپزشک از نظر جنسیت یا مهارت از نظر بیمار،اولویت مورد خطاب قرار دادن پزشک توسط بیمار،استفاده‌ از کلمه آقا یا خانم در خطاب کردن بیماران،نوع افعال و ضمایر بکار رفته توسط روانپزشک و بیمار حین مصاحبه از نظر جمع و مفرد بودن‌ یافته‌ها:مجموعا 77 روانپزشک در این مطالعه شرکت کردند که 45 نفر(4/58%)مرد و 32 نفر(6/41%)زن بودند. 63 نفر(8/81%)معتقد بودند از نظر بیماران جنسیت روانپزشک در تعیین پزشک معالج اهمیتی ندارد. روانپزشکان(2/92%)عنوان دکتر و نام خانوادگی را از سوی بیماران ترجیح می‌دادند و 60 نفر(9/77%)از روانپزشکان معتقد بودند که بهتر است‌ در خطاب به بیماران از کلمه آقا یا خانم در ابتدای اسم آنها استفاده شود و 63 نفر(8/81%)عنوان کردند که در مصاحبه با بیماران بهتر است‌ نتیجه‌گیری:توجه به ظاهر روانپزشک و دقت در نوع خطاب به بیمار براساس آنچه که پزشکان به آن معتقدند همراه با ویژگی‌های بیماران، مورد خطاب قرا گیرند اما 70%ترجیح می‌دادند روانپزشک خود را با پزشکی را برای روانپزشکان خود ترجیح می‌دادند و این انتخاب رابطه- از نظر نوع خطاب به روانپزشک از سوی بیماران 71 نفر(2/92%) بیماران بهتر است ضمایر و افعال جمع بکار برد و 13 نفر(9/16%) بیماران بهتر است در خطاب به پزشکان خود افعال مفرد بکار ببرند در بیماران هم با افعال و ضمایر جمع آنها را مورد خطاب قرار دهند. تمایل داشتند با عنوان و نام خانوادگی مورد خطاب بیماران قرار گیرند"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.