Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی عملکرد سازمان لیگ حرفه ای فوتبال جمهوری اسلامی ایران و مقایسه آن با سازمان لیگ حرفه ای فوتبال ژاپن

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (18 صفحه - از 55 تا 72)

کلیدواژه ها :

ایران ،مطالع تطبیقی ،لیگ حرفه ای فوتبال ،ژاپن ـ

کلید واژه های ماشینی : عملکرد سازمان لیگ حرفه‌ای فوتبال، سازمان لیگ حرفه‌ای فوتبال، سازمان لیگ حرفه‌ای فوتبال ژاپن، فوتبال، حرفه‌ای، سازمان لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران، فوتبال جمهوری اسلامی ایران، سازمان لیگ حرفه‌ای ایران، عملکرد سازمان لیگ حرفه‌ای ایران، ژاپن

هدف از پژوهش حاضر بررسی عملکرد سازمان لیگ حرفه ای فوتبال جمهوری اسلامی ایران و مقایسه آن با عملکرد سازمان لیگ حرفه ای فوتبال ژاپن بوده است . عملکرد این دو سازمان در حیطه های جایگاه سازمانی ، عملکرد مالی ، عملکرد ارتباط با بازیکنان حرفه ای و ارائه خدمات پشتیبانی و اطلاع رسانی مورد مقایسه قرار گرفتند . روش پژوهش حاضر از نوع مطالعات توصیفی - موردی و روش جمع آوری داده ها نیز از نوع ترکیبی است که در آن از مصاحبه های منظم و غیر منظم ، بررسی مدارک و منابع و شبکه جهانی اینترنت استفاده شد . روش تجزیه و تحلیل داده ها نیز به صورت توصیف محتوای یافته ها بود. نتایج پژوهش حاکی از آن است که عملکرد سازمان لیگ حرفه ای ایران ، عدم کمیته های تخصصی در سازمان لیگ ، نقش ضعیف مجمع عمومی سازمان لیگ ، عدم بهره برداری مناسب از منابع مالی موجود در ورزش حرفه ای و سیستم نا مناسب نقل و انتقال بازیکنان است . در پایان با توجه به یافته ها ی پژوهش پیشنهادهای کاربردی به مسئولان فدراسیون فوتبال ، سازمان تربیت بدنی و سازمان لیگ حرفه ای ارایه شده است .

خلاصه ماشینی:

"حیطه‌های مورد بررسی پژوهش عبارت بودند از: -جایگاه سازمانی و ارتباط سازمان لیگ با فدراسیون مربوطه -عملکرد مالی و منابع درآمدی -چگونگی عملکرد سازمان لیگ در ارتباط با بازیکنان حرفه‌ای و عملکرد سازمان لیگ درحیطۀ ارائۀ خدمات پشیبانی و اطلاع رسانی با توجه به اینکه این پژوهش از نوع پژوهش‌های کاربردی است،امید بر آن است که با ارائۀنتایج حاصل از این پژوهش بتوان مسئولان سازمان تربیت بدنی کشور،فدراسیون فوتبال و سازمانلیگ را از نقاط ضعف،قوت‌ها،فرصت‌ها و تهدیدات موجود مطلع ساخت تا بتواند زمان بیشتریرا صرف جبران کاستی‌های احتمالی کنند و امیدواریم بتوان با برنامه‌ریزی جامع و راهبردی برایسازمان لیگ حرفه‌ای،آن را به سطج استانداردهای لیگ‌های حرفه‌ای معتبر آسیایی و حتی الامکاناروپایی سوق داد. روش تحقیق روش پژوهش حاضر از نوع مطالعات توصیفی-موردی بوده که در آن عملکرد سازمان لیگحرفه‌ای فوتبال جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی قرار گرفته و با عملکرد سازمان لیگ حرفه‌ایفوتبال ژاپن مقایسه شده است. جدول 2-منابع مالی سازمان لیگ حرفه‌ای فوتبال ژاپن را از بدو تاسیس(1992)تا سال 2003(ارقامبه میلیون تومان است) (به تصویر صفحه مراجعه شود) شکل 1 نشان دهندۀ مقایسۀ کل درآمد سازمان لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران و ژاپن است. با توجه به اینکه داوران،مربیان وحتی مدیران باشگاه‌ها برای انجام فعالیت در حیطۀ فوتبال حرفه‌ای،به تخصص و آگاهی ویژه‌اینیازمندند،از این‌رو برگزاری کارگاه‌های آموزشی مختلف با همکاری سازمان لیگ و فدراسیونفوتبال برای این گونه افراد می‌تواند تا حد زیادی سطح فوتبال حرفه‌ای در کشور را تحت تأثیرخود قرار دهد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.