Skip to main content
فهرست مقالات

جنگ شبکه ای متمرکز

نویسنده:

مترجم:

ISC (24 صفحه - از 107 تا 130)

کلیدواژه ها :

جنگ شبکه‌ای متمرکز ،شبکه‌های اطلاعات ،عملیات شبکه‌ای متمرکز

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، جنگ شبکه‌ای متمرکز ، عملیات شبکه‌ای متمرکز ، چارچوب مفهومی‌عملیات شبکه‌ای متمرکز ، چارچوب مفهومی عملیات شبکه‌ای متمرکز ، فن‌آوری اطلاعات ، عصر اطلاعات ، شبکه اطلاعات ، توانمندی‌های جنگ شبکه‌ای متمرکز ، اجرای جنگ شبکه‌ای متمرکز

در این مقاله، نویسنده «جنگ شبکه‌ای متمرکز» را به‌عنوان نظریه‌ای در حال ظهور در مورد جنگ آینده معرفی می‌کند و ضمن بررسی ادبیات این موضوع، به این پرسش پاسخ می‌دهد که آیا جنگ شبکه‌ای متمرکز صرفا در مورد فن‌آوری اطلاعات است یا ابعاد دیگر نیز دارد.در پاسخ به این پرسش، نویسنده بعد فن‌آوری اطلاعات را تنها یک جنبه از جنگ شبکه‌ای متمرکز می‌داند و با برشمردن سایر ابعاد آن، مانند جنبه شناختی، جنبه اجتماعی و جنبه رفتار انسانی، چارچوب مفهومی‌این نظریه را توصیف می‌کند. نویسنده در پایان برخی نواقص و ضعفهای شاخصها و سنجه‌های این چارچوب را بیان می‌کند. در این مقاله مزایای نیروی شبکه‌ای شده و برتری‌ها و توانمندی چنین نیرویی در رقابت با دشمنان آینده مورد بحث قرار می‌گیرد و با اشاره به مطالعات موردی صورت گرفته در مورد عراق و افغانستان، نقش جنگ شبکه‌ای متمرکز در جنگهای صورت گرفته در این دو کشور بیان شده است.

خلاصه ماشینی:

"ویژگی بارز این نوع جنگ، توانایی نیروهای پراکنده به لحاظ جغرافیایی (اما دارای یک هویت) به‌منظور ایجاد سطح بالایی از آگاهی مشترک از صحنه نبرد است که می‌تواند از طریق خودهماهنگی و خودانطباقی و دیگر عملیات شبکه‌ای متمرکز به‌منظور دستیابی به هدف، مورد بهره‌برداری قرار گیرد. (Ibid) این کتاب اصول مذکور را مطرح می‌سازد و با بیان مزایای بالقوة عمل تبادل اطلاعات، شبکه بندی و آگاهی تقویت شده، از وضعیت به‌عنوان یک نقش سازماندهی کننده برای ایجاد تحول نیرو در عصر اطلاعات طرفداری می‌کند. «فرضیه عملی جنگ شبکه‌ای متمرکز (NCW) به عنوان یک نظریه در حال ظهور در مورد جنگ، به زبان ساده این است که رفتار نیروها یعنی انتخاب روابط و فرایندهای سازمانی آنها وقتی که در شرایط شبکه‌ای قرار داشته باشند، کارآیی بیشتری از نیروهای غیر شبکه‌ای خواهد داشت. با وجود این، مسئله‌ای وجود دارد که باید بررسی شود و آن مورد این است که پیوند دادن جنگجویان به یکدیگر در صحنه نبرد، سرعت فرماندهی را افزایش می‌دهد و نیروهای پراکنده را برای دستیابی مؤثر و کارآمدتر به اهداف، هماهنگ می‌کند. 2) فرمانده سابق قرارگاه فرماندهی نیروهای مشترک ایالات متحده اظهار کرد: «داشتن یک نیروی کاملا هماهنگ و شبکه‌بندی شده یک ضرورت است نه یک راحت طلبی» (Anonymous, 2005) فرمانده تفنگداران دریایی آمریکا گفت: «توان پیوند دادن واحدهای پراکنده که در سراسر صحنه نبرد گسترش یافته‌اند، کمک می‌کند تا امکان ارسال اطلاعات، تجسس و شناسایی را برای فرماندهانی که خواستار پشتیبانی آتش هستند، فراهم‌آورد. برای بحث در زمینة مزایای جنگ شبکه‌ای متمرکز به عنوان چیزی فراتر از فن‌آوری اطلاعات صرف، مرور مجموعه‌ای از ادبیات ضروری است که اصول و مبانی اساسی این مفهوم را تأیید می‌کنند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.