Skip to main content
فهرست مقالات

متغیرهای پولی و مالی آزمون خنثایی پول

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (28 صفحه - از 125 تا 152)

کلید واژه های ماشینی : خنثایی پول ، خنثایی ، اقتصاد ، تولید ، متغیر ، سیاست‌های پولی پیش‌بینی ، اقتصاد ایران ، قیمت ، سیاست‌های پولی ، ناخنثایی سیاست‌های پولی و مالی

این مطالعه خنثایی یا ناخنثایی سیاست‌های پولی و مالی (پیش‌بینی‌شده و نشده) و هم‌چنین آزمون فرضیة انتظارات عقلایی را برای دورة زمانی 82 ـ 1338 با استفاده از تکنیک اقتصادسنجی رگرسیون‌های به‌ظاهر نامرتبط (SUR) مورد بررسی قرار می‌دهد. نتایج تحقیق نشان می‌دهد که سیاست پولی پیش‌بینی شده و نشده خنثی، ولی سیاست‌های مالی پیش‌بینی شده دارای اثرات مثبت و معنادار بر سطح تولید حقیقی می‌باشند. هم‌چنین با توجه به معنادار بودن سیاست‌های پولی پیش‌بینی شده و بی‌معنا بودن سیاست‌های پولی پیش‌بینی نشده، فرضیة انتظارات عقلایی را نمی‌توان برای اقتصاد ایران تأیید نمود. از نتایج به‌دست آمده برای امر سیاستگزاری می‌توان به این نکته اشاره نمود که برای تهییج تولید در اقتصاد ایران می‌توان از سیاست‌های مالی کمک گرفت، هر چند نباید اثرات تورمی این سیاست‌ها را نادیده گرفت.

خلاصه ماشینی:

"ختایی و دانه کار (1371) از مدلی که خان محمد و آمرالسجی بر اساس مدل اولیه بارو برای اقتصاد عراق بکار گرفته بودند، استفاده کردند و مطالعه خود را یکبار با حجم پول و دگر بار با نقدینگی برای اقتصاد ایران انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که در شرایط عادی و با قبول فرضیه انتظارات عقلایی و سایر مفروضات کلاسیک‌های جدید، نباید از سیاست‌های پولی برای تأثیر گذاری بر نرخ بیکاری و سطح تولید صرفنظر از مقطع آن استفاده شود. بنابراین با توجه به مدل برآورد شده می‌توان به نتایج زیر رسید: 1) نقدینگی دارای اثر معناداری بر تولید نمی‌باشد، بنابراین اعمال سیاست‌های پولی نمی‌تواند بخش حقیقی اقتصاد را تحت تأثیر قرار دهد. د) بررسی ارتباط متقابل بین معادلات در بالا نتایج ارائه شده در خصوص تک‌تک معادلات، مورد تفسیر قرار گرفت، ولیکن چون معادلات در داخل یک سیستم معادله مورد تخمین قرار گرفته است، با بررسی ارتباط متقابل بین معادلات، توجه به نکات زیر الزامی است: 1) در معادله تولید، حجم نقدینگی اثر معناداری بر تولید ندارد، ولیکن در معادله قیمت رشد نقدینگی منجر به رشد قیمت‌ها می‌شود. جمع‌بندی و ملاحظات نتایج حاصل از این مطالعه (که به بررسی خنثایی و یا ناخنثایی سیاست‌های پولی(و مالی) می‌پردازد) را می‌توان به‌صورت زیر ارائه نمود: در بررسی روند متغیر‌های الگو و محاسبه ضرایب همبستگی مشخص شد که نرخ رشد حجم نقدینگی و مخارج دولت به ترتیب دارای ضریب همبستگی 3/0 و 23/0 با نرخ رشد سطح عمومی قیمت‌ها، و ضریب همبستگی 04/0 و 28/0 با نرخ رشد تولید حقیقی می‌باشند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.