Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی آثار آزادسازی بازار گندم روی فقر در ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (26 صفحه - از 225 تا 250)

کلید واژه های ماشینی : بررسی آثار آزادسازی بازار گندم، فقر، آزادسازی بازار گندم، آزادسازی بازار گندم مخارج واقعی، بازار گندم مخارج واقعی خانوارها، خط فقر، روستایی، خط فقر مطلق، شاخص، درآمد

مطالعه حاضر با هدف بررسی تأثیر حذف دخالت‌های دولت از بازار گندم ایران روی فقر انجام شد. با استفاده از معیار NBR و روش مینوت و گلتی و داده‌های مقطع عرضی برای 14620 خانوار روستایی و 12320 خانوار شهری از داده‌های هزینه ـ درآمد سال 1379، مخارج خانوارها برای شرایط پس از آزادسازی بترتیب برای تعدیل کوتاه‌مدت و بلندمدت بدست آمد. سپس با استفاده از نرم افزار DAD 4.1 منحنی‌های کوآنتیل و شکاف فقر تجمعی در شرایط قبل و بعد از آزادسازی رسم و شاخص‌های فقر FGT و سن محاسبه شد. با استفاده از این شاخص‌ها فقر در جوامع شهری و روستایی قبل و بعد از آزادسازی مقایسه شد. نتایج مطالعه نشان داد که آزادسازی بازار گندم مخارج واقعی خانوارها را در کوتاه‌مدت و بلندمدت کاهش می‌دهد و موجب افزایش فقر در جامعه می‌گردد. بر پایه مطالعه حاضر، افزایش فقر در جوامع روستایی بیشتر از جوامع شهری است. بنابراین، به‌نظر می‌رسد چنانچه آزادسازی بازار گندم بدون تمهیداتی در جهت حمایت از اقشار آسیب‌پذیر در جامعه انجام پذیرد، می‌تواند باعث فزایش فقر در جامعه به‌خصوص مناطق روستایی شود.

خلاصه ماشینی:

"از آنجا که سیاست‌های آزادسازی رفاه گروه‌های مصرف‌کننده و تولیدکننده را جداگانه تحت تأثیر قرار می‌دهد، مطمئنا بر تعداد فقرا و شکاف فقر مؤثر خواهند بود و بنابراین بررسی چنین تأثیراتی می‌تواند اول به ارزیابی سیاست‌های کنونی و پس از آن پیشنهاداتی جهت اصلاح سیاست‌های کنونی به منظور تحقق هر چه بیشتر هدف اولیه و اصلی سیاست‌های مذکور که همانا فقرزدایی از جامعه روستایی و شهری ایران است، کمک نماید. حال آن که در صورت بزرگتر از یک درنظر گرفتن پارامتر a در رابطه (5)، شاخص FGT نسبت به توزیع مجدد درآمد حساس خواهد شد:[به تصویر صفحه مراجعه شود] (5) این پارامتر میزان گریز از فقر را درجامعه نشان می‌دهد و هر چه اندازه این پارامتر بزرگتر باشد، بدان معناست که جامعه از فقر گریزان‌تر بوده و به فقیرترین افراد اهمیت بیشتری می‌دهد. همچنین جدول (1) سطوح استاندارد زندگی را برای دهک های اول تا دهم درآمد برای جوامع شهری و روستایی در نمونه مورد بررسی برای شرایط قبل و بعد از آزادسازی نشان می‌دهند. 2) از آنجا که مطالعه حاضر نشان می‌دهد اثر آزادسازی بر فقر جوامع روستایی نسبت به جوامع شهری بیشتر است، سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی که منبع اصلی درآمد روستاییان را تشکیل می‌دهد، به عنوان راهکار مکمل می‌تواند به کاهش فقر خانوارها سرعت بخشد. (2000); "Trade reform in South Africa: Impacts on households", Paper presented at The conference on Poverty and the International Economy, Sponsored by the World Bank and the Parliamentary Commission on Swedish Policy for Global Development, Stockholm, October 2000."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.