Skip to main content
فهرست مقالات

نقد و بررسی آموزه تکلم به زبان ها در کلیسای پنطیکاستی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (18 صفحه - از 67 تا 84)

کلیدواژه ها :

تکلم به زبان ها ،کلیسای پنطیکاستی ،کتاب مقدس ،روح القدس

the Bible ،Holy Spirit ،speaking different languages ،Pentecostal church

کلید واژه های ماشینی : روح‌القدس ، بررسی آموزه تکلم به زبان ، تکلم به زبان ها ، عطیه ، کتاب مقدس ، عطا ، روح ، آموزه تکلم به زبان ها ، عطیه تکلم به زبان ها ، مسیح

آموزه تكلم به زبان ها، عطيه اي از عطاياي روح القدس است كه طي آن، فرد به زباني از زبان هاي فراموش شده بشري و يا زبان فرشتگان و يا زبان هايي غامض و نامفهوم تكلم مي كند. پنطيكاستي ها معتقدند استفاده از اين عطيه نشانه حقانيت اين آيين در آخرالزمان محسوب مي گردد. از اين رو، در امر تبشير از آن بسيار استفاده مي كنند. هدف اين پژوهش، بررسي صحت يا سقم اين مسئله از نظر كتاب مقدس است. بنابراين، اين پژوهش با روش تحليلي ـ انتقادي و با بررسي اسناد پنطيكاستي ها، به معرفي اين آموزه پرداخته و با ارائه آياتي از كتاب مقدس، مسئله را مورد سنجش قرار مي دهد. مهم ترين يافته هاي اين تحقيق شامل نقدهايي از كتاب مقدس است كه اين عطيه را مربوط به عصر حضور حضرت عيسي و حواريون عنوان كرده، و تعميم آن به عصر حاضر را مغاير با آيات كتاب مقدس مي داند.

خلاصه ماشینی:

"تکلم به زبان ها و تفسیر آن تکلم به زبان ها، عطیه ای صوتی است که طی آن فرد به یک زبان بشری فراموش شده؛ زبانی که در میان مردم عصر باستان رواج داشت و امروزه دیگر با آن زبان تکلمی صورت نمی گیرد(اعمال رسولان 2: 6ـ11)، همانند آنچه که در کتاب مقدس در مورد روز پنطیکاست ادعا شده، و یا به زبان فرشتگان و یا به زبانی غریبه، نوعی تکلم، که هیچ گونه سابقه تاریخی نداشته و مفهوم آن را کسی نمی داند(هوس، 2006، ص 13)، تکلم می کند(اول قرنتیان 13: 1). تکلم به زبان ها و نقش آن در تبشیر با توجه به حوادثی که در آغاز جنبش پنطیکاستی افتاد و طی آن چندین نفر توانستند به زبان های گوناگون تکلم کنند، آنها معتقدند: نقشه خدا این بود که قبل از اینکه میسیونرهای پنطیکاستی، به سرزمین های دیگر بروند، عطیه تکلم به زبان ها به ایشان اعطا شود تا نشان های بر حقانیت مسیحیت پنطیکاستی قلمداد گردد(اندرسون، 2001، ص 206)؛ چراکه اولا، این زبان ها را نمی توان مانند زبان بومی یاد گرفت، بلکه این مسیح است که کنترل اعضای تکلم فرد را در اختیار می گیرد. اما اگر مرادشان- همان گونه که در کتاب مقدس آمده است- زبان های بشری فراموش شده و یا زبان های سایر مناطق زمین باشد، این سخن را به عنوان مطلبی کتاب مقدسی در نگاه اول می توان پذیرفت، ولی در ادامه دلائلی بیان خواهد شد که وجود این زبان ها در عصر حاضر را رد می کند(دبلیو کلود، 2012، ص 17)."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.