Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیل مدیریت دارایی و بدهی با رویکرد تصمیم گیری گروهی چندهدفه فازی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (18 صفحه - از 61 تا 78)

کلیدواژه ها :

برنامه ریزی آرمانی ،فازی ،مدیریت دارایی و بدهی ،اصطلاحات کلامی ،تصمیم گیری گروهی فازی

portfolio optimization ،Clustering methods ،Correlation Coefficient Matrix

کلید واژه های ماشینی : فازی ، مدیران ، آرمان ، تحلیل مدیریت دارایی و بدهی ، مدیریت دارایی و بدهی ، بانک ، انحراف ، فضای تصمیم‌گیری گروهی فازی ، متغیر انحراف منفی نسبت انحراف ، ماتریس

مديريت دارايي و بدهي، يكي از مهم ترين شاخصه هاي تحليلي در فرايند برنامه ريزي استراتژيكي بلندمدت محسوب مي شود كه تحليل آن براساس شرايط متلاطم در فضاي عدم قطعيت صورت مي گيرد. با استفاده از اين ابزار، مديران تلاش مي كنند ارزش حقوق صاحبان سهم را به حداكثر برسانند. اين پژوهش، مديريت دارايي و بدهي را به صورت الگويي از برنامه ريزي آرماني در فضاي تصميم گيري گروهي فازي تحت شرايط عدم اطمينان بررسي مي كند. نتايج حاصل از تحليل آن به صورت انحراف هاي كلامي- فازي نمايش داده شده است. الگوي پيشنهادي در قالب مطالعه موردي بر داده هاي جمع آوري شده طي سال هاي90، 91 و 92 از بانك آلفا پياده سازي شده است. نتايج تحليل نشان مي دهد در سال هاي 90 و 91، بانك، انحراف هاي كمتري نسبت به آرمان هاي هدف گذاري شده در سال 92 داشته است.

خلاصه ماشینی:

"البته کالبرگ، وایت و زیمبا 13 (1982) [17]، کارینو و همکاران 14 (1994) [4] ، Kosmidou and Zopounidis Deterministic Stochastic Chambers and Charnes Cohen and Hammer Komar Robertson Lifson and Blackman Fielitz and Loeffler Pyle’s model Brodt’s model Portfolio Selection Theory Of Markowitz Kallberg, White and Ziemba Carino et al چاروماسی 1 (2008) [6]، داش و پاتک 2 (2010) [10] الگوهای دیگری ارائه دادند. با بررسی مطالعات دانشمندان در حوزۀ مدیریت دارایی و بدهی نشان داده شد مبنای تصمیم‌گیری گروهی این پژوهش در فضای عدم قطعیت و با استفاده از نظر خبرگان صورت می‌گیرد؛ بنابراین این پژوهش به‌دنبال پاسخ‌‌گویی به پرسش‌های زیر است: 1- چگونه می‌توان مدیریت دارایی و بدهی را با رویکرد تصمیم‌گیری گروهی چندهدفۀ فازی برای مطالعۀ موردی بانک آلفا تدوین کرد؟ 2- تحلیل انحراف از آرمان‌ها براساس الگوی پیشنهادی چگونه است؟ روش پژوهش این پژوهش در راستای کمک به هیأت اجرایی مدیران بانک‌ و در قالب مدیریت دارایی- بدهی، برنامه‌ریزی آرمانی موزون را با تصمیم‌گیری گروهی فازی چندهدفه در فضای عدم قطعیت ترکیب می‌کند. جدول (6) مقادیر نرمال‌شدۀ وزن‌های آرمان‌ها جدول (7) وزن‌ و متغیر انحراف هریک از آرمان‌ها نماد آرمان‌های مورد بررسی متغیر انحراف مثبت متغیر انحراف منفی اوزان دارایی‌های ثابت نسبت تسهیلات به سپرده مطالبات از مؤسسات اعتباری و بانک‌ها نقدینگی نرخ رشد دارایی‌ها نسبت کفایت سرمایه سرمایه‌گذاری تابع هدف آرمانی در این مقطع از الگوسازی، با توجه به وزن‌های هریک از آرمان‌ها و براساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده و سیاست‌گذاری مدیران و گروهی از خبرگان تعیین شده است که در آن انحراف‌ها نامطلوب براساس درجۀ اهمیت آن‌ها به حداقل می‌رسد."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.