Skip to main content
فهرست مقالات

بازتاب تثلیث مسیحی در قرآن مجید

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (23 صفحه - از 83 تا 105)

چکیده:

قرآن مجید به تثلیث مسیحی اشاره و آن را رد کرده است؛ اما آیا تثلیث مسیحیت رایج را رد می­کند یا تثلیثی خاص را که در حجاز در زمان ظهور اسلام رایج بوده است؟ برخی از نویسندگان مسیحی می­گویند که تثلیث مردود قرآن با تثلیث رایج مسیحی دو تفاوت دارد؛ یکی اینکه «سه خدایی» است و نه «یک ذات و سه شخص» و دوم اینکه افراد آن عبارتند از «خدا، مسیح و مریم» و نه «پدر، پسر و روح­القدس». این نویسندگان آیاتی از قرآن را کنار هم گذاشته و با استفاده از سخن برخی از مفسران مسلمان چنین برداشتی کرده اند. سخن ما این است که استفاده از این آیات نادرست است و شواهد و قرائن نشان می دهد که آیات قرآن، تثلیث رایج مسیحی را رد می­کند و نه سه خدایی را و افراد تثلیث قرآن نیز «خدا و مسیح و مریم» نیستند. نویسنده­ای مسیحی مدعی شده است که قرآن مجید نه تنها تثلیث مسیحی را رد نمی­کند، بلکه آن را تایید می­کند. وی به دو واژه «کلمه» و «روح» که در قرآن برای مسیح به کار رفته متمسک می­شود؛ اما مفسران نشان داده­اند که این دو واژه به معنای ازلی و غیر مخلوق بودن مسیح نیست، بلکه به معنای خلقت خاص و ویژه آن حضرت است.

خلاصه ماشینی:

"اما آیا قرآن مجید در دو آیه ای که با صراحت به آموزه تثلیث پرداخته و کلمه «ثلاثه » یا سه را به کار برده ، یعنی آیات ١٧١ از سوره نساء و ٧٣ از سوره مائده ، سه خدایی را رد میکند و نه تثلیث مسیحیت رایج را؟ و نیز آیا آیه ١١٦ از سوره مائده ، که در آن سخن از الوهیت دادن به مسیح و مادرش در کنار خدا رفته ، آموزه تثلیث مسیحی را رد میکند، تا گفته شود افراد تثلیث قرآن خدا و مسیح و مریم است ؟ تا اینجا سخن نویسندگان مسیحی این بود که قرآن مجید تثلیثی بدعت آمیز را رد میکند و نه تثلیث مسیحیت راست کیش را؛ اما یکی از این نویسندگان ، چنان که خواهد آمد، از این نیز فراتر میرود و میگوید که قرآن مجید نه تنها تثلیث مسیحیت رایج را رد نمیکند، بلکه آن را تأیید میکند. به هر حال همه این نویسندگان تلاش میکنند که بگویند نوعی سه خدایی که مشتمل بر خدا و مسیح و مریم بوده ، در عربستان قبل از اسلام وجود داشته است و قرآن مجید آن را رد میکند؛ اما جدای از اینکه سخنان سه نویسنده فوق بر هم منطبق نیست و نیز مبتنی بر حدس و گمان است ، همان طور که گذشت ، قرآن مجید به روشنی تثلیث رایج مسیحی را رد میکند."

کلیدواژه ها:

تـوحید ،قرآن مجید ،راست کیشی ،تثلیث مسیحی ،سه خدایی

کلید واژه های ماشینی:

تثلیث ، قرآن مجید ، تثلیث مسیحی در قرآن مجید ، تثلیث مسیحی ، خدا ، قرآن مجید به تثلیث مسیحی ، تثلیث رایج مسیحی ، مسیحیت ، بازتاب تثلیث مسیحی در قرآن ، الوهیت


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.