Skip to main content
متن و ترجمه بیش از 393,000 حدیث شیعه در پایگاه نورحدیث ...
فهرست مقالات

نقش بانوان شیعه اصفهان در فرهنگ و تمدن ایران و اسلام

نویسنده:

ISC (40 صفحه - از 197 تا 236)

کلیدواژه ها :

اصفهان ،بانوان پس از اسلام ،زنان دانشمند ،زنان خیر ،زنانحکومتگر

کلید واژه های ماشینی : اصفهان ، زنان ، اسلام ، دختر ، بانوان شیعه اصفهان در فرهنگ ، فرهنگی ، ایران ، صفوی ، تاریخ ، دانشمند

یکی از دستاوردهای ارزشمند تمدن اسلامی مشارکت قابل‌توجه بانوان در امور مختلف و ابعاد متعدد است. در بسیاری از سرزمین‌های فتح شده توسط مسلمانان در قرون اولیه هجری پیش از ورود اسلام، زن از جایگاه و منزلت و یا شخصیتی که در شأن او باشد، بی‌بهره بود، اما تعالیم قرآن کریم و فرهنگ پویا و غنی اسلام مرتبتی خاص بدو بخشید. در این میان، ایران، به‌ویژه اصفهان، نیز از این قاعده مستثنا نبود. این مقاله بر آن است تا با مروری اجمالی به مقام والای زن در تاریخ اسلام، به‌ویژه تشیع، به تلاش‌ها و اقدامات علمی، معنوی و عرفانی زنان اصفهان از قرون اولیه هجری تا دوران معاصر بپردازد.

خلاصه ماشینی:

"این بانوان یا از خانواده‌های سرشناس و اهل علم زمان خود بودند و یا از سایر طبقات مردم، حتی در برخی موارد از طبقه حاکم؛ چون بعضی از زنان و دختران پادشاهان، درباریان و سران کشور در علم‌آموزی و یا تأسیس مؤسسات فرهنگی و علمی مانند مدارس، کتابخانه‌ها و نیز در عرصه‌های تعلیم و تربیت، زنان نامور و شایسته‌ای بودند که هنوز پس از گذشت چندین قرن آثار علمی و یا نهادهای آموزشی بنیان گذاشته شده توسط آنان بر جای مانده است. تعداد این بانوان بالغ بر سی نفر بوده است؛ همچنین از خلال نوشته‌های اشخاصی همچون علی بن حسن دمشقی معروف به ابن عساکر (499 ـ 571 ق) مؤلف تاریخ دمشق و یا مطالب محمد بن نقطه بغدادی معروف به ابن نقطه (579 ـ 629 ق) و یا ذیل تاریخ بغداد خطیب بغدادی (392 ـ 463 ق) از محمد بن سعید معروف به ابن دبیش (588 ـ 637 ق) و برخی آثار دیگر می‌توان دریافت که زنان اصفهان تا قرن هفتم هجری در عرصه‌های مختلف معنوی و علمی تا چه حد پیشرفته بوده‌اند (ریاحی، 1375، ص 5ـ6). خوشبختانه در عصر حاضر نیز به واسطه تلاش‌های بی‌وقفه علمی و عملی ایشان با سیده مجتهده نصرت بیگم امین، اصفهان شاهد تحولات ارزشمند فرهنگی از ناحیه بانوان بوده است؛ علاوه بر آن، شخصیت‌های ناموری از اصفهان در عرصه‌های فرهنگی، هنری، سیاسی، اجتماعی به‌ویژه در مجامع علمی از جمله حوزه و دانشگاه فعالیت‌های قابل توجهی داشته‌اند که مجال پرداختن به آنها نیست، لکن همین پیشینه می‌تواند معرف حضور ارزشمند جامعه زنان اصفهان در طول تاریخ ایران و در عرصه فرهنگ و تمدن اسلامی باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.