Skip to main content
متن و ترجمه بیش از 393,000 حدیث شیعه در پایگاه نورحدیث ...
فهرست مقالات

زیبایی شناسی نثر دولت آبادی

نویسنده:

(5 صفحه - از 9 تا 13)

کلیدواژه ها :

ادبیات داستانی ،عاشورا ،کلیدر ،زیباشناسی سنتی و نوین ،تصاویر خیالی ،پیچش و گسترش واژه‌ها ،توصیف‌ خوش‌آغازی

کلید واژه های ماشینی : کلیدر ، رمان ، داستان ، نثر ، زیبایی ، بررسی ابعاد زیباشناسی کلیدر ، بررسی ابعاد زیباشناسی ، زیبایی‌شناسی نثر دولت‌آبادی ، دولت‌آبادی ، ابعاد زیباشناسانه‌ی رمان

موضوع اصلی این مقاله،تحلیل و بررسی ابعاد زیباشناسانه‌ی رمان ده جلدی کلیدر،نوشته‌ی‌ محمود دولت‌آبادی است.آن‌چه در این داستان نظر خواننده را به خود جلب می‌نماید،سبک‌ خاص و بدیع نویسنده در تلفیق نثر سنتی و نثر جدید است.مهم‌ترین مباحث مقاله عبارت‌اند از: 1.بررسی ساختار داستان کلیدر و تحلیل بهترین عناصر داستانی آن،عواملی که بر جذابیت‌ رمان افزوده‌اند؛مانند شخصیت‌پردازی،صحنه‌پردازی،فضاسازی و... 2.بررسی ابعاد زیباشناسی کلیدر و بیان داستان به شیوه‌ی سنتی و نوین.

خلاصه ماشینی:

"موضوع اصلی این مقاله،تحلیل و بررسی ابعاد زیباشناسانه‌ی رمان ده جلدی کلیدر،نوشته‌ی‌ آن‌چه در این داستان نظر خواننده را به خود جلب می‌نماید،سبک‌ خاص و بدیع نویسنده در تلفیق نثر سنتی و نثر جدید است. 1. بررسی ساختار داستان کلیدر و تحلیل بهترین عناصر داستانی آن،عواملی که بر جذابیت‌ 2. بررسی ابعاد زیباشناسی کلیدر و بیان داستان به شیوه‌ی سنتی و نوین. شیوا را از سایر آثار این دوره متمایز نموده است. داستان کلیدر در سال 5231 از شهر سبزوار آغاز می‌شود. (به تصویر صفحه مراجعه شود) نویسنده آغاز ماجراها و حوادث داستان را در جلد اول مطرح‌ اگر عناصر داستانی کلیدر را جزو ابعاد زیباشناسی ساختار دانای کل است و این یکی از ویژگی‌های داستانی کلیدر است. خوب داستان نیز شده است. استفاده نموده و بین صحنه‌ها و جریانات داستان با سایر عناصر آن‌ داستان در کلیدر است. به این نثر ادبی پیوند داده است. است که بر زیبایی و جذابیت داستان افزوده،هرچند گاهی فهم‌ زیباشناسانه‌ی آن‌ها،تأثیرگذاری آن‌ها بر عناصر داستان است و این تصاویر بر جذابیت داستان افزوده و بر مغز دارند و دولت‌آبادی به این امر آگاهانه پرداخته است و احتمالا میزان‌ داستان و زیبایی نثر آن است. عناصر خیالی آن است و پس از آن دوباره با افت و خیزهایی در نثر کلیدر است که در حیطه‌ی گفت‌وگو و فن روایت داستان قرار و زیبای نویسنده از عناصر خیالی در آن است. جذاب است که نویسنده‌ی کلیدر به طرز جدید و زیبایی از آن استفاده‌ مهم‌ترین شباهت‌های کلیدر با عاشورا در موارد زیر است: چاپ اول،نشر مرکز تهران،8631"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.