Skip to main content
فهرست مقالات

استفاده ناصواب از داروها در ورزش آمفتامین ها

نویسنده:

ISC (8 صفحه - از 21 تا 28)

کلیدواژه ها :

دوپینگ ،استروئیدهای آنابولیک ،آمفتامین ،هیپرکینتیک Hyperkinetikcs ،تاکیکاردی ،آریتمی ،آکاتزی

کلید واژه های ماشینی : آمفتامین ، ورزش ، داروها ، ورزشکاران ، داروها در ورزش آمفتامین ، دوپینگ ، مصرف ، درمان ، خستگی ، ورزش آمفتامین ها

تصور استفاده از داروهای انرژی زا ومخدر به عنوان موادی که قابلیت های جسمانی ورزشکاران رابهبود می بخشند،عواقب نامطلوبی رابربدن ورزشکاران دربرداشته است ونمونه های بیشماری از بیماری ها ومرگهای ناشی از مصرف این گونه داروها گزارش شده است وهمواره درحال افزایش است .این پدیده ،سابقه ای دیرینه دارد کهدربین ورزشکاران وصاحب نظران تحت عنوان «دوپینگ» مورد ارزیابی وشناسایی واستفاده قرار می گیرد.به طور معمول دوپینگ درکلاس های مختلف صورت می گیرد که این کلاسها طبق طبقه بندی ioc شامل: 1- گروه استروئیدهای آنابولیک 2- گروه مواد مخدر 3- گروه محرک های سیستم عصبی مرکزی ‹CNS› بتابلوکرز.خون 4- گروه مدرها 5- واخیرا نیز ویتامین ها واملاح نیز میشوند. دربین محرک های سیستم عصبی ،آمفتامین هاشایع ترند وورزشکاران اعتنای بیشتری به آنها دارند ،این گروه دارویی برای درمان بیماری های قلبی وعصبی مصرف می گردند ولی متاسفانه ورزشکاران برای پوشاندن خستگی وبه تاخیر انداختن آن وغلبه بردردبرمصرف آنها مبادرت می ورزند . ازمهمترین آمفتامین ها می توان آمفتامین، بنزفتامین، متیل فنیدیت، فنترمین، مترازین را نام برد که متیل فنیدیت نمونه ی بارزی از این گروه می باشد که مورد ارزیابی قرار می گیرد .

خلاصه ماشینی:

"حرکت سال اول-شماره 1-تابستان 1378 ص ص 28-21استفاده ناصواب از داروها در ورزش‌ آمفتامین‌ها محمود گودرزی عضو هیئت علمی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهرانچکیده تصور استفاده از داروهای انرژی‌زا و مخدر به عنوان موادی که قابلیت‌های‌ جسمانی ورزشکاران را بهبود می‌بخشند،عواقب نامطلوبی را بر بدن ورزشکاران‌ دربرداشته است و نمونه‌های بیشماری از بیماری‌ها و مرگ‌های ناشی از مصرف‌ این‌گونه داروها گزارش شده است و همواره در حال افزایش است. بیشترین استفاده‌کنندگان از مواد نیروزا،ورزشکاران رتبهء اول هستند و در فهرست،نام ورزشکاران بزرگ مشاهده می‌شود و متأسفانه این روند رو به گسترش است تا جایی که مراکز کنترل بین المللی نیز قادر به برخورد جدی با این مقوله نیستند. به‌هرحال،در کشور ما نیز که روند ورزش قهرمانی و گرایش به آن صعودی است،طبعا رشد این‌گونه مواد مصرف‌ بی‌رویهء آن و به تأسی از رقابت‌های جهانی و بین المللی و حتی بدون نظارت آگاهان به این امور معضلی بزرگ به وجود آورده است که برخوردی ریشه‌ای را از جانب کلیهء دست‌اندرکاران‌ اجرایی،آموزشی و علمی و تحقیقاتی طلب می‌کند. ورزشکاران از این داروها به دلایل مختلف استفاده می‌کنند که می‌توان موارد ذیل را برشمرد: 1-افزایش تحمل؛ 2-افزایش در سوبستراهای انرژی،با رهایی اسیدهای چرب؛ 3-افزایش زمان واکنش؛ 4-پوشاندن خستگی؛ 5-کوری اشتها؛ چند مطالعهء خوب در آثار آمفتامین‌ها بر ورزشکاران انجام شده است. عوارض جانبی این گروه،مشابهت‌های زیادی به یکدیگر دارند و صرف معرفی یک‌ نمونه برای آگاهی بخشیدن به ورزشکاران و مربیان است که در صورت لزوم می‌توانند با سایر عوارض نامطلوب این‌گونه مواد با مراجعه به منابع آشنا شوند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.