Skip to main content
فهرست مقالات

تغییرات هورمونی و حجم پلاسما پس از تمرینهای استقامتی

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 39 تا 56)

کلیدواژه ها :

ورزش ،ورزشکار ،استقامت ،پلاسما ،هورمون ،الکترولیت ،حجم پلاسما ،پرحجمی پلاسما

کلید واژه های ماشینی : حجم پلاسما، تمرینات، افزایش حجم پلاسما، هیپرولمی، حجم پلاسم، هماتوکریت، بدن، تغییرات حجم پلاسما، افزایش، تغییرات هورمونی و حجم

به طور معمول، پس ازورزش های استقامتی شدید وتمرینات طولانی مدت،حجم پلاسما درحیوان وانسان هردو افزایش می یابد.افایش حجم پلاسما در اکثر موارد ،همراه با هماتوکریت کمتر بدون تغییر درتعداد گلبول های قرمز خون یا یک کاهش مقطعی ‹همزمان با وقوع افزایش حجم پلاسما ›در تعداد این سلول ها است،که به ترتیب آن را دلیل کم خونی نسبی یا واقعی می دانند . ترکیبی از ورزش وسازگاری باگرما،‌‌‌‌‌‌‍‍‍‍‌‌[که این پدیده هم به نوبه ی خودسبب هیپرولمی‹پرحجمی خون› ولی به نسبتی کمتر از تمرینات ورزشی می شود] پرحجمی را افزایش می دهد. این پدیده به تنهایی به وسیله ی تمرینات ورزشی نیز ایجاد می شود .بروز این پدیده ،خیلی سریع است: پرحجمی ،چند دقیقه یا چند ساعت پس ازقطع ورزش هنوز قابل مشاهده است. بنابراین، برایاینکه افزایش حجم پلاسما ،پس از یک دوماراتون یا یک مسابقه ورزشی طولانی به حداکثر خود برسد،2 روز وقت لازم است.دامنه ی افزایش طبیعی پلاسما ،بین 9 تا 25 درصد است که با افزایش پلاسما به میزان 300 تا 700 میلی لیتر برابر است .اندازه ی تغییر افزایش حجم پلاسما به وش های تمرینی وابسته است که این روش ها عبارتند از: محدودیت تمرین ،شدت ومدت تمرینات، وضعیت بدنی وتعدادجلسات تمرین . هرچقدر کاهش حجم پلاسما در طی تمرین بیشتر باشد،به همان اندازه ،هیپرولمی پس از تمرین،بزرگتر خواهد بود .همچنین محلول شدن مواد درآب بدن افراد قبل ودر جریان تمرینات،ممکن تغییرات حجم پلاسما را به دنبال داشته باشد.نوشیدن به اندازه ی کافی آب ،می تواند موجب افزایش حجم پلاسماحتی در طی تمرینات طولانی مدت شود. هورمون های تنظیم کننده ی مایعات‹آلدوسترون، وازوپروسین آرژنین وفاکتور آزاد کننده ی سدیم عروق کلیوی ›که با افزایش مقدار پروتئین پلاسما در ارتباط هستند،هیپرولمی را بالا می برند.با وجود این نقش ومکانیزم افزایش پروتئین های پلاسما،همچنان نا شناخته باقی مانده است و در ضمن نقش هورمون ها در به وجود آمدن هیپرولمی مزمن سوالی است که هنوز پاسخی بدان داده نشده است.هیپرولمی می تواند از طریق افزایش حجم ضربه ای وحداکثربون ده قلبی ،سبب به گردش درآمدن خون ومایعات در عضله در هنگام اجرای فعالیت های ورزشی شود.همچنین،افزایش حجم پلاسما از طریق ازدیاد جریان خون پوست ،واکنش های تنظیم کننده ی دمای بدن در حین تمرین را بهبود می بخشد .سرانجام این بحث،منجربه اهمیت مفهوم پلاسما وهماتوکریت مطلوب ‹رضایت بخش › در ارتباط با اجرای تمرینات ورزشی می شود .

خلاصه ماشینی:

"(به تصویر صفحه مراجعه شود) شکل 1-درصد تغییرات در حجم پلاسما که از طریق ارزش‌های هماتوکریت و هموگلوبین بلافاصله پس از مسابقه(0 D )و در جریان سه روز اول پس از یک دوی استقامتی 24 ساعته( D3ṣD2ṣD1 )محاسبه شده است‌ (ارزش‌ها عبارت از میانگین‌ها+-انحراف معیار هستند). 3-مکانیزم‌های فیزیولوژیک ایجادکننده هیپرولمی به نظر می‌رسد پیدایش هیپرولمی که از طریق افزایش مقدار آب درون‌رگی به وجود می‌آید،نتیجهء تغییر در بیش جبرانی پس از کاهش شدید حجم پلاسما و ازدیاد اسمولاریته، باشد که خود نتیجهء تمرینات استقامتی هستند. نتیجه اینکه،به نظر می‌رسد هورمون‌های تنظیم‌کنندهء مایعات بدن ممکن است در محبوس نگه داشتن آب و سدیم که باعث به وجود آمدن هیپرولمی در جریان تمرین و ساعات‌ ابتدایی دورهء بازگشت به حالت اولیه می‌شوند،نقشی را به عهده داشته باشند. هر چند این پدیده،به‌طور چشمگیری مورد مطالعه قرار گرفته است ولی هنوز چندین نکتهء عمده‌ در این خصوص روشن نشده که عبارتند از: 1-نقش واقعی پروتئین‌ها و جابه‌جایی مایعات بین قسمتهای مختلف درونی و بیرونی‌ عروق در هنگام تمرینات که شامل؛شرایط بعد از افزایش حجم پلاسما و مکانیزم افزایش مقدار پروتئین‌های پلاسما،در دورهء بازگشت به حالت اولیه است. بعلاوه،مسائل دیگری که مطرح هست این هست که:آیا افزایش حجم پلاسما،در واقع‌ اجرای فعالیت‌های ورزشی،پاسخ‌های تنظیم‌کنندهء درجهء حرارت بدن و قلبی و عروقی را بهبود می‌بخشد یا خیر؟با توجه به اینکه ورزشکاران استقامتی اغلب هماتوکریت کمتری نسبت به‌ افراد تمرین نکرده نشان می‌دهند،آیا امکان دارد که یک هماتوکریت مطلوب را مشخص کرد؟ بنابراین،چندین گزارش منتشر شده است که ادعا می‌کنند،آثار سودمندی که از طریق‌ انجام تمرینات ورزشی در ارتفاع زیاد بر اجرای فعالیت‌های ورزشی ایجاد می‌شود،دلایلی برای‌ افزایش هماتوکریت هستند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.