Skip to main content
متن و ترجمه بیش از 393,000 حدیث شیعه در پایگاه نورحدیث ...
فهرست مقالات

پژوهشی پیرامون بازیهای بومی و محلی آذربایجان غربی

نویسنده:

ISC (14 صفحه - از 53 تا 66)

کلیدواژه ها :

نسل ،تمدن ،شناسایی ،بومی ،محلی ،بررسی ،سنتی ‹مرسوم› ،نیاکان ،مراسم ،فرهنگی

کلید واژه های ماشینی : بازیهای بومی و محلی ، آذربایجان غربی ، استان ، ورزش ، استان آذربایجان غربی ، شهرهای شمال و جنوب استان ، فرهنگ ، محلی آذربایجان غربی ، جنوب استان آذربایجان غربی ، سنتی

فرهنگ وتمدن هر نسلی نشئت گرفته از آداب وسنن نیاکان وپیشینیان آن می باشد.پایه واساس اجتماعی ،فرهنگی واعتقادی هر ملتی ،ریشه در اعتقادات ومسائل فرهنگی واجتماعی اجداد آن سرزمین دارد . وپرداختن به سنن ورسوم گذشتگان می تواند،ریشه های فرهنگی واجتماعی اقوام وملت های مختلف این سرزمین پهناور اسلامی همراه خلق وخود وروحیات آنان را برای نسل حاضر ،بازگو کند. دراین راستا، تحقیق حاضر درصدد است تاپژوهشی را در جهت تهیه وتدوین بازی های بومی ومحلی وسنتی مردمانی که از سال ها پیش در جای جای آذربایجان غربی می زیسته اند انجام دهد .کم وکیف بازی هایی را که آنان به عنوان ابزاری در جهت کسب آمادگی های جسمانی ،توسعه وتقویت روحیه ی شجاعت ومقاومت،به کارگیری روش های مناسبی برای تعلیم وتربیت ودرتهایت طریقی جهت پرکردن اوقات فراغت وسرگرمی،استفاده می نموده اند، بیان نماید. دراین تحقیق در مجموع 69 بازی تهیه وتدوین گردیده است که از میان آنها 8مورد از بازی های مشترک بین استان آذربایجان غربی ودیگر استان های کشور،13 بازی مشترک بین شهرهای شمال وجنوب استان ،25 بازی ویژه ی شهرهای جنوبی استان و23 بازی مخصوص شهرهای شمالی استان می باشد. اهداف ونحوه ی بازی ها به طور مشروح دراین مقاله بیان شده است.

خلاصه ماشینی:

"در این تحقیق در مجموع 69 بازی تهیه و تدوین گردیده است که از میان آنها 8 مورد از بازیهای مشترک بین استان آذربایجان غربی و دیگر استان‌های کشور،13 بازی‌ مشترک بین شهرهای شمال و جنوب استان،25 بازی ویژهء شهرهای جنوبی استان و 23 بازی مخصوص شهرهای شمالی استان می‌باشد. ضرورت روش و اهداف تحقیق هدف عمدهءاین تحقیق،تهیه و تدوین عناوین و شرح بازیهای بومی و محلی و سنتی‌ است که طی سال‌های گذشته و در سطح شهرشتان‌ها و بخش‌های استان آذربایجان غربی،به‌ مرحلهء اجرا گذاشته می‌شده است و برخی از آنها در اثر مرور زمان به فراموشی سپرده شده و اما برخی دیگر هنوز،در اثر سینه به سینه،در میان اهالی شهرها و روستاهای منطقه، مرسوم و رایج می‌باشد. داده‌های تحقیق و تجزیه تحلیل آنها در این بخش،داده‌های تحقیق برمبنای چهار نوع،تقسیم‌بندی و ارائه شده است که‌ عبارتنداز:الف-بازی‌هایی مشترک بین آذربایجان غربی و استان‌های دیگر این بخش شامل،بازی‌هایی می‌گردد که اغلب آنها به‌طور مشترک،در اقصی نقاط کشور و استانهای مختلف به مورد اجرا گذاشته می‌شود. که از آن میان،تعداد 13 بازی شامل؛بازیهای بومی و محلی می‌شوند که به طور مشترک در بین استان‌های مختلف کشور،مرسوم و رایج بوده است و 8 بازی نیز مربوط به‌ بازیهای مشترک در بین مناطق شمال و جنوب استان آذربایجان غربی می‌باشد که با وجود زندگی مردمانی با فرهنگ و زبان متفاوت،در دو بخش مذکور استان که اغلب ساکنان شهرهای‌ شمالی ترک‌نشین و ساکنان شهرهای جنوبی استان را کردنشین‌ها تشکیل می‌دهند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.