Skip to main content
فهرست مقالات

مقایسه تأثیرات حرکات کششی ایستا و پویا بر میزان کوفتگی تأخیری عضلانی و کراتین کیناز

نویسنده:

ISC (17 صفحه - از 119 تا 135)

کلیدواژه ها :

کراتین کیناز ،کوفتگی تاخیری عضلانی ،کشش ایستا وپویا

کلید واژه های ماشینی : کراتین کیناز ، میزان کوفتگی تأخیری عضلانی ، کراتین کیناز قدرت ایزومتریک پایین‌تنه ، کششی ، آنزیم کراتین کیناز ، میزان دامنهء حرکتی مفصل ران ، کوفتگی تأخیری ، وآنزیم کراتین کیناز قدرت ایزومتریک ، قدرت ایزومتریک پایین‌تنه ، تأثیرات حرکات کششی ایستا

در این تحقیق تاثیرات حرکات کششی ایستا وپویا برمیزان کوفتگی تاخیری وافزایش کراتین کینازبا یکدیگر مقایسه شده است. بیست مرد دانشگاهی دردو گروه کششی ایستا و پویا به صورت تصادفی قرار گرفتند .همه ی آنها سه دوره از 25 حرکت کششی را درزمان 80 دقیقه انجام دادند ،تنها تفاوت موجود در بین گروه ها این بود که گروه ایستا هر حرکت را به مدت 40 ثانیه در حالت ساکن نگه می داشتند در صورتی که گروه پویا این حرکات رادر حالت حرکت اجرا می کردند. برای تجزیه وتحلیل میانگین های اندازه گیری شده در کوفتگی تاخیری عضلانی وآنزیم کراتین کیناز قدرت ایزومتریک پایین تنه و دامنه ی حرکتی مفصل ران ،از آزمون تحلیل واریانس عاملی‹4? 2› استفاده شده است.

خلاصه ماشینی:

"برای تجزیه و تحلیل میانگین‌های اندازه‌گیری شده در کوفتگی تأخیری عضلانی و آنزیم کراتین کیناز( CK )قدرت ایزومتریک پایین تنه و دامنهء حرکتی مفصل ران،از آزمون‌ تحلیل واریانس عاملی(4x2)استفاده شده است. یکی از دلایلی که علیه کشش‌های پویا وجود دارد این است که این کشش‌ها می‌تواند موجب کوفتگی تأخیری گردد(هرچند که برای اثبات این ادعا مدارک کافی وجود ندارد)به‌طور کلی‌ سؤالاتی که در این تحقیق مطرح است عبارت است از: 1-آیا تمرینات کششی مفرط به صورت ایستا و پویا می‌توانند سبب ایجاد کوفتگی تأخیری‌ عضلانی شوند؟ 2-کدامیک از تمرینات کششی ایستا و پویا به میزان قابل توجهی کوفتگی تأخیری بیشتری‌ ایجاد می‌کند؟روش‌شناسی تحقیقروش تحقیق با توجه به عنوان تحقیق(مقایسهء تأثیرات تمرینات کششی ایستا و پویا بر کوفتگی تأخیری‌ عضلانی و آنزیم کراتین کیناز)،روش مورد استفاده در این تحقیق از نوع توصیفی و استنباطی می‌باشد. به منظور کسب اطلاعات خام مورد نیاز،از اندازه‌گیری میزان فعالیت آنزیم کراتین کیناز پلاسمای خون‌ آزمودنی‌ها در آزمایشگاه و میزان درد احساس شده با استفاده از برگه آزمون درد استاندارد شده و میزان‌ قدرت ایزومتریک پایین تنه متوسط دینامومتر دیجیتال و میزان دامنهء حرکتی مفصل ران(فلکشن)از گونیامتر استفاده شده است. نتایج تحقیق نشان می‌دهد که تمرینات کششی نیز می‌تواند به عنوان تمرین ایجادکنندهء کوفتگی سبب افزایش معنی‌داری در غلظت کراتین کیناز و میزان احساس‌ درد شود(01/0> P ). نتایج تحقیق بیانگر این مطلب است‌ که تمرینات کششی غیرمعمول باعث بروز احساس درد و کوفتگی شده است که حد اکثر احساس درد در گروه پویا 48 ساعت پس از تمرین می‌باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.