Skip to main content
فهرست مقالات

کنترل دما و غلظت راکتور تانک همزن پیوسته با استفاده از کنترل کننده پیش-بین مبتنی بر مدل

نویسنده:

کلیدواژه ها :

قید ،راکتور تانک همزن پیوسته (CSTR) ،کنترل کننده پیش‌بین ،نامعینی

کلید واژه های ماشینی : غلظت راکتور تانک همزن پیوسته ، سیستم راکتور تانک همزن پیوسته ، کنترل دما و غلظت راکتور ، دما و غلظت راکتور تانک ، تانک همزن پیوسته با استفاده ، کنترل ، CSTR ، کنترل‌کننده ، سیستم ، سیستم

در صنعت، فرآیندهای غیر‌خطی بسیاری وجود دارند، که توسط روش‌های کلاسیک قابل کنترل نیستند. سیستم راکتور تانک همزن پیوسته (CSTR) یک سیستم پیچیده غیر‌خطی می‌باشد. با توجه به رفتار شدیدا غیر‌خطی، مسئله شناسایی و کنترل CSTR همیشه یک کار چالش برانگیز مهندسین سیستم‌های کنترل بوده است. کنترل پیش‌بین مبتنی بر مدل یک روش کنترل بسیار مفید و سودمند در مورد فرآیندهای غیر‌خطی است که علاوه بر دارا بودن کارایی بسیار بالا، تعمیم آن به حالت چند متغیره همراه با تداخل، یا محدودیت بر روی متغیرهای کنترل‌کننده و کنترل‌شونده و دیگر خصوصیات مسئله‌دار دینامیکی نظیر دینامیک‌های کند و پاسخ معکوس نیز بسیار آسان است.هدف از این مقاله کنترل دما و غلظت یک راکتور همزن پیوسته (CSTR) که در آن یک واکنش گرمازا انجام می‌گیرد، در حضور نامعینی و قیود ورودی می‌باشد. کنترل‌کننده‌ای که جهت کنترل دما و غلظت در این سیستم مورد استفاده قرار گرفته است از نوع پیش‌بین می‌باشد. در این مقاله فرمول‌بندی روش انباشته به عنوان یکی از روش‌های کنترل‌کننده پیش‌بین برای سیستم CSTR مطرح شده است.

خلاصه ماشینی:

"در بسیاری از مواقع کنترل دما و غلظت در راکتور مورد توجه می‌باشد و لازم است تا دما و غلظت با وجود نامعینی در سیستم و در نظر گرفتن محدودیت‌هایی در ورودی و خروجی در مقدار معینی تنظیم گردد. یکی از روش‌هایی که نسبت به خطای مدلسازی حساس نمی‌باشد و به صورت سیستماتیک محدودیت روی ورودی سیستم را در نظر می‌گیرد و به راحتی قابل تنظیم است روش کنترل پیش‌بین می‌باشد. Keywords: Continuous stirred tank reactor (CSTR) , Predictive controller , Uncertainty , Constraint کنترل دما و غلظت راکتور تانک همزن پیوسته با استفاده از کنترل‌کننده پیش‌بین مبتنی بر مدل رضا طیبی 1، امین فرمانبردار 2 1 دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد 2 دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد چکیده در صنعت، فرآیندهای غیر‌خطی بسیاری وجود دارند، که توسط روش‌های کلاسیک قابل کنترل نیستند. هدف از این مقاله کنترل دما و غلظت یک راکتور همزن پیوسته (CSTR) که در آن یک واکنش گرمازا انجام می‌گیرد، در حضور نامعینی و قیود ورودی می‌باشد."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.