Skip to main content
فهرست مقالات

شخصیت ضد اجتماعی؛ نقش خلق و خو، سبک های فرزندپروری و طرح واره های ناسازگار اولیه

نویسنده:

علمی-پژوهشی (حوزه علمیه)/ISC (21 صفحه - از 86 تا 106)

کلیدواژه ها :

مدل ساختاری ،طرح واره های ناسازگار اولیه ،شخصیت ضد اجتماعی ،خلق و خو ،سبک های فرزندپروری

Early Maladaptive Schemas ،parenting styles ،Antisocial Personality ،temperament and structural equation model

کلید واژه های ماشینی : اختلال شخصیت ضداجتماعی ، مدل تبیین اختلال شخصیت ضداجتماعی ، تبیین اختلال شخصیت ضداجتماعی ، سبک‌های فرزندپروری ، طرح‌واره‌های ناسازگار اولیه ، برازش مدل تبیین اختلال شخصیت ، یانگ ، بررسی برازش مدل تبیین اختلال ، سبک‌های فرزندپروری و طرح‌واره‌های ناسازگار ، مدل

هدف اصلی این پژوهش، بررسی برازش مدل تبیین اختلال شخصیت ضداجتماعی بر اساس طرح واره ناسازگار اولیه، سبک های فرزندپروری و خلق و خو بود. در این پژوهش، 412 دانشجو (244 پسر و 168 دختر) از دانشگاه های شهر قم به روش نمونه گیری خوشه ای چند مرحله ای انتخاب شدند. پرسش نامه های چند محوری میلون3 (MCMI_III)، طرح واره ناسازگاراولیه یانگ (YSQ-SF)، فرزند پروری یانگ (YPI) و خلق و خوی کلونینجر (TCI) را تکمیل کردند. داده ها با روش تحلیل عامل اکتشافی، تاییدی و معادلات ساختاری بررسی شد. اعتبار و روایی ابزارها، تایید و مدل ساختاری، از شاخص های برازندگی مطلوب و رضایت بخشی در نمونه پژوهش برخوردار بود. نتایج نشان داد که ضرایب مسیر مستقیم سبک های فرزندپروری و خلق وخو، به اختلال شخصیت ضداجتماعی معنا دارند. اما ضرایب مسیر معرف نقش واسطه ای طرح واره های ناسازگاراولیه معنادار نبودند. علی رغم توان بالای سبک های فرزندپروری و ابعاد خلق وخو در تبیین شخصیت ضداجتماعی، نقش واسطه ای طرح واره های ناسازگار اولیه بین سبک های فرزندپروری و خلق و خو، با شخصیت ضداجتماعی معنادار نبودند. معنادار نبودن نقش واسطه ای طرح واره ها، احتمالا ناشی از متناظر بودن سبک های فرزندپروری و طر ح واره ها و همبستگی بالای آنهاست.

خلاصه ماشینی:

"com حمیدرضا حسن‌آبادی / استادیار روان‌شناسی تربیتی گرایش آمار و روش‌شناسی تحقیق دانشگاه خوارزمی دریافت: 11/9/1394 ـ پذیرش: 18/2/1395 چکیده هدف‌ اصلی این پژوهش، بررسی برازش مدل تبیین اختلال شخصیت ضداجتماعی بر اساس طرح‌واره ناسازگار‌اولیه، سبک‌های فرزندپروری و خلق‌و‌خو بود. بنابراین، با توجه به معناداری نمرات به ‌دست آمده در تبیین اختلال شخصیت توسط سبک‌های فرزندپروری و خلق‌و‌خو، به طور مستقیم و معنادار نبودن نمرات متغیرمیانجی (طرح‌واره‌های ناسازگار یافته‌های مربوط به پرسش‌نامه خلق‌و‌خو در جدول 6، میانگین و انحراف استاندارد نمرات دانشجویان شرکت‌کننده در چهار زیرمقیاس ویژگی‌های سرشتی پرسش‌نامه خلق‌و‌خو و نمره کل ارائه شده است. مدل مفهومی تبیین اختلال شخصیت ضداجتماعی بر اساس طرح‌واره، سبک ‌فرزندپروری و ابعاد خلق‌و‌خوی با وجود اهمیت موضوع اختلال‌ شخصیت ضداجتماعی، بخصوص ارتباط آن با جرم و پیامد آن بر فرد، خانواده و جامعه، این مفهوم در پژوهش‌های روان‌شناختی، دارای جایگاه ویژه و شامل جنبه‌های ناشناخته‌ای است که عرصه‌ای باز برای تحقیقات بیشتر است. مدل‌ مفهومی با توجه به پژوهش‌های انجام شده، به نظر می‌رسد بتوان با توجه به تعامل بین ویژگی‌های سرشتی و سبک‌های فرزند‌پروری و نقش این دو در شکل‌گیری طرح‌واره‌های ناسازگار اولیه از یک‌سو، و تأثیر طرح‌واره‌های ناساگار اولیه در ایجاد و تداوم برخی اختلالات شخصیتی، از جمله اختلال شخصیت ‌ضد‌اجتماعی، مدل مفهومی (نقش تعاملی سبک‌های فرزندپروری و ابعاد خلق‌وخو با اعمال نقش میانجی طرح‌واره‌های ناسازگار اولیه، در تبیین اختلال شخصیت ‌ضد‌اجتماعی)، ‌زیر را مورد بررسی قرار داد. با توجه به تنوع متغیر‌هایی که در علوم مختلف، در رابطه با اختلال شخصیت ضداجتماعی مورد بررسی گرفته‌اند، این متغیرها با مدل‌های مختلفی قابل تببین هستند؛ یکی از مدل‌های یکپارچه‌نگر پویشی و روان‌شناختی که اخیرا برای تبیین اختلالات و مشکلات روانی اجتماعی تدوین شده، مدل طرح‌واره‌درمانی یانگ است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.