Skip to main content
فهرست مقالات

شاخصه های سرگرمی اخلاقی در سبک زندگی اسلامی

نویسنده:

علمی-ترویجی (حوزه علمیه)/ISC (18 صفحه - از 73 تا 90)

کلیدواژه ها :

اوقات فراغت ،سبک زندگی ،سرگرمی ،سبک زندگی اسلامی ،سرگرمی مطلوب

کلید واژه های ماشینی : شاخصه‌های سرگرمی اخلاقی در سبک ، سرگرمی اخلاقی در سبک زندگی ، سرگرمی ، سبک زندگی اسلامی ، اسلامی ، قرب الهی ، گناه ، عقلائی ، سـرگرمی ، انسان

سرگرمی بخش مهمی از سبک زندگی است. برای داشتن سبک زندگی اسلامی، باید شاخصه های سرگرمی اخلاقی را از دیدگاه اسلامی بررسی کرد. این تحقیق، با روشی توصیفی- تحلیلی و تجویزی، در پی یافتن برخی از این شاخصه ها است تا خلا دانشی و نظری در این زمینه برطرف گردد. در این تحقیق، به این نتیجه رسیدیم که در سبک زندگی اسلامی، برای سرگرمی اصولی کلی مطرح است. این اصول، با عناصر زمینه ای و سایر مولفه های سبک زندگی، ارتباط دوسویه دارد. برخی از شاخصه های سرگرمی اخلاقی عبارتند از: توحیدگرایی، توجه به قرب الهی، توجه به عالم غیب، واقع گرایی، عقلایی بودن، بیهوده و عبث نبودن، حفظ کرامت انسانی در سرگرمی، سرگرم نشدن به گناهان و اعتدال در پرداختن به سرگرمی.

خلاصه ماشینی:

"این مقاله به برخی پرسش هایی که در این زمینه وجود دارد، پاسـخ می دهـد؛ ماننـد اینکـه در سـبک زندگی اسلامی ، اصول کلی اخلاقی که در مورد سرگرمی به کار میرونـد، کدامنـد؟ تطبیـق ایـن اصـول کلی در عرصـه سـرگرمی ، چگونـه اسـت ؟ چالش هـای دیگـر مطـرح در عرصـه سـرگرمی ،احتیاج بـه بررسی های بیشتری دارد که مجال دیگری میطلبد. استفاده از مفاهیم الزام و رجحان ، برای تعیین اهمیت شاخصه های اخلاقی در ترسـیم نظـام ترجیحات رفتاری اسلامی ، یا همان سبک زندگی مؤمنانه ، امری ضروری به نظر می رسـد؛ چراکـه بایـد مشخص شود یک مؤمن باید تا چه اندازه به این شاخصه ها پایبند باشد؟ آیا لازم است ، یا بهتر است بـه آنها پایبند باشد؟ مثلا، وقتی مشخص شد یک شاخصـۀ اخلاقـی در عرصـه سـرگرمی توحیـدگرایی و یگانه پرستی است ، باید مشخص کرد که «لازم » است ، یا اینکه «بهتر» است این شاخصه رعایت شود. همـان طور کـه در نکته سوم گفته شد، این عدم مخالفت ، خود الـزام اخلاقـی محسـوب می شـود؛ لازم نیسـت همـه سرگرمی های انسان مروج عقاید توحیدی باشند، بلکه همین قدر که در عمل ، مخالف با ایـن اصـل اعتقادی اخلاقی نباشند، در راستای آن محسوب می شوند؛ از منظر دینی نیز مؤیداتی در ایـن زمینـه وجود دارد."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.