Skip to main content
فهرست مقالات

راهکارهای زنان در مواجهه با ترس ها و هراس ها: مطالعه کیفی در شهر تهران

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (11 صفحه - از 28 تا 38)

کلیدواژه ها :

زنان ،ترس ها و هراس ها ،محیط های عمو می ،محیط های خصوصی

کلید واژه های ماشینی : ترس ، زنان ، راهکارهای زنان در مواجهه ، ترس از استیلای مذکر ، ترس‌ها و هراس ها ، مواجهه با ترس‌ها ، مردان ، ترس از جرم ، ترس از آزارهای جنسی ، خشونت

زمینه و هدف: ترس زنان در فضاهای عمو می با پیامدهای خاصی همراه است که می توان آن ها را از تغییرات ظریف در عادت های شخصی تا رفتارهای اجتماعی و محدود کننده دسته بندی کرد. اگرچه بین ترس زنان شرایط عینی که علیه آن هاست، تطابق وجود ندارد و هنوز ارتباط میان این دو شاکله برانگیز است، اما پیامدهای ترس برای زنان بسیار واقعی و محدود کننده است. هدف از انجام این تحقیق بدست آوردن تجربیات زنان و راهکارهای آن ها در مواجهه با ترس ها و هراس هایشان است. روش: پژوهش حاضر با اتخاذ یک رویکرد کیفی و انجام 46 مصاحبه نیمه ساختاریافته با زنان در شهر تهران، بر آن است تا تجربیات زنان و راهکارهای آن ها را در مواجهه با ترس را آشکار سازد. یافته ها: ترس زنان در قالب سه مقوله تحت عنوان ترس های موردی، ترس از آزارهای جنسی و ترس از استیلای مذکر قابل دسته بندی است و راهکارهای زنان برای مواجهه با ترس ها و هراس ها نیز در دو قالب مواجهه مبتکرانه- فعالانه و یا مواجهه انفعالی- واکنشی قابل ارائه است. زنان برای هر یک از این ترس ها از راهکارهای منحصر به فردی استفاده می کنند. بحث ونتیجه گیری: زنان در برخورد مبتکرانه- فعالانه، سعی بر مدیریت ترس و مواجهه منطقی با آن دارند و تمام منابع در دسترس خود را در این راستا بسیج می نمایند و حال آنکه در برخورد منفعلانه زنان از راهکارهایی چون سکوت، تسلیم، انزوا، احتیاط و تغییر در عادت های شخصی بهره می جویند. با توجه به غیرتصادفی بودن نمونه، نتایج این تحقیق به هیچ وجه قابل تعمیم نمی باشد.

خلاصه ماشینی:

"زنان برای مواجهه با این هراس ها نیز عمدتا از راهکارهای های فردی استفاده کرده و به فراخور ویژگی های فردی و اجتماعی از راهکارهایی چون احتراز از رفت و آمد، ایجاد تغییرات ظاهری و یا وابستگی به یک همراه استفاده میکنند، کما اینکه یکی از پاسخگویان میگوید: من خیلی لوکس بیرون نمی روم تازگی ها طلا هم آویزان نمی کنم شاید آن طرف سر و وضع ظاهری ات را می بیند وقتی کیف معمولی داری و پالتوی آنچنانی نداری قطعا برای دزد جلب توجه نمیکنی.... ترس از خیانت مردان از جمله کج رفتاریهایی است که آن ها بدان اشاره میکنند، زنان برای مقابله با این قضیه متنوع عمل میکنند، در حالی که بعضی از آن ها به صورت فعال سعی دارند از مشاوره های حرفه ای بهره برند تا مشکلات خود را حل کنند، عده ای دیگر با تسامح و تغافل از کنار موضوع میگذرند، ترس از طلاق و عدم دریافت حمایت های اجتماعی از جمله عوامل مهمی است که موجب میشود زنان از شیوه های منفعلانه استفاده کنند. خیانت همسر توسط مرد خانواده ای که زن را در درجه فروتری می بیند اتفاق می افتد، خشونت خانگی نیز در خانواده مردسالاری اتفاق می افتد که مرد علاوه بر قدرت بدنی بیشتر این حق را در خود می بیند که در مواقع لزوم بروی زن خود دست بلند کند و عمده ترس زنان از تنهایی نیز ب یشتر به این موضوع بر می گردد که مبادا مورد تعرض واقع شوند زیرا زن در روند جامعه پذیری خود دریافته که کمتر ممکن است در حضور دیگران آزار جنسی صورت بگیرد."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.